Zástupci států NATO se sešli ve Staré Boleslavi k plánování cvičení na ochranu vzdušného prostoru aliance

img_15766.jpg
  • 30.1.2023
  • Anonym

V lednu se ve Staré Boleslavi sešli zástupci armád členských států NATO na tzv. úvodní plánovací konferenci k mezinárodnímu cvičení Uedem Awakening 2023 (Inicial Planning Conference Uedem Awakening 2023). Hlavním cílem každoročního cvičení je uplatnění článku 5 Severoatlantické smlouvy - tedy ubránit členský stát a vzdušný prostor států NATO před hrozbou agresora.

Česká armáda se prostřednictvím 26. pluku velení, řízení a průzkumu ujala jako hostitelská země uspořádání úvodní konference, které se účastnilo celkem 27 zástupců sekcí výcviku z Dánska, Estonska, Německa, Litvy, Nizozemí, Lotyšsko, Norska, Slovenska a Belgie. „Jsem velice rád, že jsme mohli jako hostitelská země přivítat zástupce jednotlivých aliančních armád právě ve Staré Boleslavi. Toto mezinárodní cvičení přináší jedinečnou možnost všem zúčastněným sladit jednotlivé procedury, je ideálním nástrojem pro upevnění spolupráce a v neposlední řadě dává příležitost personálu podílejícím se na výcviku našich specialistů předávat si své znalosti a zkušenosti spolu s kolegy z ostatních armád,“ říká plukovník Martin Novák, zástupce velitele 26. pluku.

Jedním z našich hlavních úkolů je tvrdě pracovat na zdokonalování práce našich specialistů, kteří se podílejí na ochraně vzdušného prostoru aliance v rámci integrované protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS). Každoroční cvičení Uedem Awakening obecně představuje různé scénáře na základě výcvikových požadavků jednotlivých zemí. Každá země potřebuje různé podněty cvičení, které se navzájem prolínají a tvoří určitý celek mezinárodního cvičení, tak abychom společně dokázali uchránit vzdušný prostor NATO.

V roce 2022 byl úvodní scénář takový, že velká země vznesla územní požadavky na území členského státu NATO, přes veškerou snahu a vyjednávání se nedařilo situaci vyřešit mírovou cestou. Začalo docházet k teroristickým útokům a vedení hybridní války na „sporném“ území členského státu NATO, což přerostlo až k otevřenému konfliktu a napadení členského státu NATO.

Na úvod plánovací konference čekala všechny přítomné diskuze a vyhodnocení předchozího ročníku cvičení (Post Excercise Discussion) a následně již plánování ročníku nového. „Námětem první plánovací konference bylo si vyjasnit technické možnosti, cíle výcviku jednotlivých zemí. Následně naplánovat kompletní harmonogram cvičení, termíny dalších konferencí, provedení testů konektivity simulačních technologií a nalezení termínu realizace cvičení,“ říká kapitán Petr Kreidl, vedoucí starší důstojník úseku přípravy operačního personálu 261. střediska řízení a uvědomování (CRC – Control and Reporting Centre).

Na závěr oficiálního programu čekala účastníky konference návštěva 261. střediska řízení a uvědomování, které je jedním z hlavních národních prvků integrované protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS). Zodolněným podzemním objektem provedl delegaci velitel střediska, plukovník Pavel Růžička, který účastníky seznámil s výcvikem tamních specialistů, plněním aktuálních úkolů v rámci NATINAMDS, které jsou v tomto roce rozšířeny i o ochranu Slovenského vzdušného prostoru a představil výcvik řídících letového provozu slovenských ozbrojených sil, který tento rok na základě mezivládní spolupráce na CRC probíhá.

Autor: nadporučík Jakub Jelínek

Fotogalerie