Radiolokační výzbroj

Pluk je vyzbrojen převážně radiolokační technikou ke zjišťování a sledování objektů ve vzdušném prostoru. V dlouhodobém horizontu se připravuje přezbrojení na moderní radiolokátory schopné pokrýt požadavky na tvorbu a distribuci informací o vzdušné situaci. Nedílnou součástí radiolokační výzbroje jsou i síly a prostředky aktivní a pasivní obrany těchto prostředků. Systémy zpracování dat jsou schopny poskytovat komplexní radiolokační informaci o vzdušném prostoru nad územím ČR i mimo něj. Tyto systémy jsou plně kompatibilní s obdobnými systémy v rámci NATO a patří mezi nimi k technické i operační špičce.

Pro naplnění požadavků obrany vzdušného prostoru ČR, danou zákony č. 219/1999 Sb. a č. 222/1999 Sb., a požadavkem na nepřetržité pokrytí území NATO radiolokačním polem specifikovaným dokumentem MC-507 Concept for Air Surveillance, vláda ČR schválila ve svém usnesení č. 71/V z roku 2012 dokument "Záměr zajištění ochrany vzdušného prostoru ČR". Tento dokument specifikuje požadavek vlády pořídit mobilní radiolokátory MADR (Mobile Air Defence Radar), které by nahradily aktuálně používanou dosluhující radiolokační techniku sovětské i české provenience (P-37, PRV-17, RL-4AS, ST-68U CZ). Stávající radiolokátory vykazují několikanásobně překročenou technickou životnost, dalším problémem je nedostupnost náhradních dílů a vysoká poruchovost radarů. Jen díky profesionální a kvalitně odvedené práci techniků se daří radary udržovat funkční. Pořízení nových radiolokátorů MADR je tak jedním z klíčových modernizačních projektů současné české armády. 

V prosinci roku 2016 projednala vláda zprávu Ministerstva obrany o vyhodnocení nabídek na dodávku mobilních 3D radiolokátorů MADR pro českou armádu. Nabídku na odpovídající radary podali výrobci ze tří států - Francie, Izrael a Švédsko. Následně zahájila činnost hodnotící komise složená ze 33 odborníků napříč resortem obrany, včetně Univerzity obrany. Odborníci zkoumali 105 základních kritérií a více než 406 technicko-ekonomických parametrů. Kromě technických parametrů a ceny ministerstvo požadovalo uzavření smlouvy v souladu s legislativou EU v tzv. režimu vláda-vláda, zkušenosti s operačním nasazením a spolupráci s českými podniky za účelem zajištění bezpečnosti dodávek. 

Komise nakonec doporučila vybrat nabídku Izraele na radiolokátor ELM 2084 MMR ze systému Iron Dome, jehož výrobcem je státní společnost IAI Elta. Mezivládní česko-izraelská smlouva o pořízení osmi kusů 3D mobilních radiolokátorů MADR byla uzavřena 5. prosince 2019 v Praze. Hodnota zakázky činí 3,5 miliardy korun s DPH a její součástí je i zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetiletého životního cyklu. Nové radiolokátory budou průběžně dodávány a nasazovány do provozu do roku 2023.