Šest měsíců pomáhali vojáci 26. pluku velení, řízení a průzkumu personálu ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Posílili i řady policistů.

2021_05_17_zdravsoc_policie_mini_web.jpg
  • 14.5.2021
  • Lucie Machorková

Když vloni 10. listopadu odjíždělo šest příslušníků pluku na první „misi pomoci“, nikdo netušil, že ta poslední skončí až druhou květnovou neděli letošního roku.

Během půlročního nasazení se v deseti nemocnicích a sedmi domovech sociální péče vystřídalo bezmála 150 vojáků 262. radiotechnického praporu a 263. praporu podpory. Maskáče vyměnili za ochranný oblek nebo zdravotnickou uniformu a rozjeli se pomáhat do Prahy, Mladé Boleslavi, České Lípy, Ústí nad Labem, Karlových Varů, Přerova, Kroměříže, Pardubic, Rychnova nad Kněžnou, Pelhřimova a do šesti menších obcí nejen Středočeského, ale i Ústeckého a Jihomoravského kraje.

Sloužili na covidových i necovidových odděleních nemocnic (převážně na interním nebo anesteziologicko-resuscitačním), při antigenním testování ulehčili zdravotníkům práci prováděním administrativních činností. Nejčastěji asistovali při základní péči o pacienty (hygiena a polohování pacientů) a vykonávali pomocné práce, jako například stlaní postelí, výměnu ložního prádla, rozvoz jídla, odnášení transfúzních a biologických materiálů, v neposlední řadě uklízeli a dezinfikovali prostory. V domovech sociální péče se starali i o klienty vyžadující zvláštní péči z důvodu onemocnění Alzheimerovou nemocí, chronické duševní poruchy nebo mentálního postižení.

Někteří z nich byli v přímém přenosu svědky toho, co nebezpečný vir dokáže, když museli pacienta nebo klienta, který tu ještě před pár hodinami byl a komunikoval, „doprovodit“ na poslední cestu do márnice. I když se většina vojáků shoduje, že nasazení bylo fyzicky a psychicky náročné, a změnilo jim i pohled na život, neváhali by a šli by do toho znovu. Personál zdravotnických i sociálních zařízení ocenil především jejich profesionalitu, odhodlání, vstřícnost a ochotu, a celkově hodnotil působení a přínos vojáků velice kladně, o čemž svědčí i množství děkovných dopisů zaslaných veliteli 26. pluku.

Další novou zkušeností pro příslušníky pluku bylo posílení řad Policie ČR k zabezpečení kontrol při omezení pohybu osob mezi regiony během lockdownu. Téměř 250 vojenských profesionálů působilo po dobu šesti týdnů (2. března – 11. dubna 2021) ve směnném provozu na pěti mobilních kontrolních stanovištích v regionech Praha-východ, Praha-jih, Mělník, Mladá Boleslav a Nymburk, přičemž denně jich bylo nasazováno 61.

Fotogalerie