Posádkové město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav si připomnělo výročí ukončení druhé světové války

2021_05_07_pietni_akt_mini_web.jpg
  • 7.5.2021
  • Lucie Machorková

Posádkové město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav si v pátek 7. května 2021 připomnělo 76. výročí konce druhé světové války.

Pietního aktu v Zámecké aleji se za město zúčastnili starosta Vlastimil Picek a místostarosta Petr Soukup, uctít památku obětí války přišli i zástupci regionálních spolků. Za armádu položili k pomníku věnce představitelé Agentury logistiky – zástupce ředitele plukovník René Klapáč a vrchní specialista štábní praporčík Miroslav Matěka – s náčelníkem štábu 26. pluku velení, řízení a průzkumu podplukovníkem Ivanem Hrubinou. Všichni společně pak minutou ticha uctili památku obětí. Kvůli epidemické situaci se událost uskutečnila bez účasti veřejnosti.

Foto: nrtm. Karel Hruša (ALog)


2021_05_07_mo_intra.jpg

Rozkaz ministra obrany ke Dni vítězství – 8. květen 1945:

Vojáci a vojákyně, zaměstnanci a zaměstnankyně,

před rokem jsme poprvé neoslavovali konec 2. světové války tak, jak si toto významné výročí zaslouží. Věnce za naše padlé hrdiny a další oběti zrůdné nacistické ideologie jsme si museli připomínat v komorním prostředí – bez slavnostního nástupu, bez předávání vyznamenání, bez účasti veřejnosti.

Přestože život v České republice i na celém světě stále ovlivňuje pandemie koronaviru, letošní oslavy Dne vítězství na památném místě na Vítkově už můžeme uctít slavnostnějším způsobem za přítomnosti čestných jednotek. Abychom se brzy mohli vrátit k normálnímu životu, je však stále nutné dodržovat všechna mimořádná opatření.   

Nelze srovnávat pandemii Covid-19 s hrůzami 2. světové války, kdy miliony životů pohasly na válečných frontách a miliony dalších ve vyhlazovacích a koncentračních táborech, věznicích a na popravištích. Nikdy nezapomeneme na hrdinství československých dobrovolníků na východní či západní frontě, stejně tak na další naše občany, kteří nasazovali své životy v domácím odboji. Vždyť právě jim vděčíme za naši svobodu a za znovuobnovení naší samostatnosti.

Ale něco mají současný boj s pandemií a boj proti válečnému teroru společné. Přinutil národy na celém světě, aby spojily své síly a pokusily se porazit zlo společně. Solidarita při vzájemném poskytování ochranných pomůcek nebo spolupráce při vývoji a distribuci vakcín jsou toho důkazem.

Ostatně díky pomoci Izraele jsme mohli začít hromadně očkovat právě vás, vojáky a vojákyně, kteří se denně vystavujete riziku nakažení, když pomáháte v nemocnicích, domovech pro seniory, v testovacích či očkovacích centrech.

Koronavirová krize opět prokázala, proč stát potřebuje armádu. Společně se zdravotníky, policisty a hasiči pomáháte tam, kde vás občané nejvíce potřebují. Dostáváme desítky děkovných dopisů z nemocnic a dalších zařízení, kde si vaší práce neskutečně váží.

Stejně se na vás dívají i moji kolegové ve vládě. Resort obrany má díky tomu rozpočet, jaký si zaslouží, modernizace naší armády může pokračovat. A to je skvělá zpráva nejen pro mě nebo vás, ale především pro všechny občany této země. Obrana vlasti vždy musí stát na prvním místě. Naši předci to věděli, a proto byli ochotni za svou zemi položit své životy. Dnes již žije jen hrstka válečných veteránů, kteří se do vlasti probojovali přes Duklu, Dunkerque či na křídlech britské RAF. Vzpomeňme proto všichni nejen na ně, ale i na všechny ostatní, kteří již nejsou mezi námi.

Památka hrdinských skutků bojovníků z 2. světové války zůstává stále živá a je pro nás výzvou a inspirací, abychom současnou složitou situaci společně překonali. 

                                                                   Lubomír Metnar

                                                        ministr obrany České republiky

Fotogalerie