Na bezpečnost cvičení Ample Strike 2021 dohlíželi specialisté z podzemí

mini_web.jpg
  • 20.9.2021
  • Lucie Machorková

Řídící letového provozu z podzemního 261. střediska řízení a uvědomování (CRC – Control and Reporting Centre) ve Staré Boleslavi denně řídili provoz letadel účastnících se cvičení Ample Strike 2021 a koordinovali jejich lety s ostatními vojenskými a civilními stanovišti letových provozních služeb.

Každý den „odřídili“ až 50 výcvikových misí a uskutečnili stovky koordinačních hovorů. „Naši řídící letového provozu z podzemního objektu zajišťovali zejména hladký průběh cvičení z pohledu bezpečnosti letového provozu,“ říká velitel 261. střediska řízení a uvědomování plukovník Pavel Růžička. Staroboleslavští „letovodi“ měli na starosti všechna letadla v prostorech cvičení a koordinovali jejich přelety nejen s našimi vojenskými základnami, ale i s civilním řízením letového provozu. Stejně tak koordinovali přílety letadel ze zahraničí a jejich návrat zpět na domovské základny.

Stanoviště letových provozních služeb CRC se významně podílelo na bezpečnosti celého cvičení. Řídící letového provozu byli odpovědní za aplikaci standardních procedur při poskytování letových provozních služeb a zajištění bezpečných rozestupů mezi letadly. Mimo jiné zaručovali bezpečnost letového provozu při neoprávněném narušení výcvikových prostorů jiným leteckým provozem. Včasným přerušením prováděné mise se tak zabránilo ohrožení jak samotných cvičících, tak i samotného letadla, který prostor narušil. Spolu s krajskými dispečinky zdravotních záchranných služeb také například koordinovali průlety vrtulníků letecké záchranné služby přes výcvikové prostory tak, aby se mohly rychle a bezpečně dostat na místo události.

„Jednou z našich schopností je i zajištění tankování za letu (AAR – Air-to-Air Refueling), kdy naši řídící přesně navedli tankující letouny k americkému Stratotankeru KC-135,“ doplňuje náčelník stanoviště letových provozních služeb CRC major Roman Jandek. Řídící odpovědní za tankování za letu musí podstoupit zvláštní výcvik zahrnující standardní i nouzové postupy.

CRC patří do struktury 26. pluku velení, řízení a průzkumu, jehož hlavním úkolem je ostraha vzdušného prostoru nad naším územím 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.


Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE 2021 probíhalo od 30. srpna do 19. září a zúčastnilo se ho na 600 vojáků, z toho více než 150 příslušníků aliančních armád (kromě Armády České republiky se ho účastnili vojáci z Francie, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, USA, Slovenska a Velké Británie).

Z letecké techniky se do cvičení kromě českých vrtulníků Mi-24, letounů Jas-39 Gripen a L-159 Alca zapojily německé letouny Learjet LJ-35 a PC-9 Pilatus, maďarské letouny Jas-39 Gripen a nizozemský L-39C Albatros. Letectvo Spojených států amerických reprezentoval již zmíněný KC-135, stíhací letouny F-15 E Strike Eagle a unikátní bezpilotní letoun MQ-9 Reaper (Texaská národní garda) působily z území České republiky vůbec poprvé.

Posádky více než 20 letounů a vrtulníků strávily v našem vzdušném prostoru v součtu 450 hodin.

14 týmů předsunutých leteckých návodčí (JTAC – Joint Terminal Attack Controller) provedlo celkem 889 navedení letadel na cíl.

Autor: Specialisté CRC – řídící letového provozu, 26. pluk velení, řízení a průzkumu