Letoun v nouzi i havárie cisterny s naftou, to byl Clear Sky 2018

cs_2018_mini_web.jpg
  • 7.5.2018
  • Lucie Machorková

Hlavní úkol 26. pluku velení, řízení a průzkumu je nepřetržitá ochrana vzdušného prostoru České republiky. A právě zvládnutí operačních postupů pro vedení vzdušných operací společně s obranou a ochranou hlavního místa velení byly hlavní cíle cvičení s názvem Clear Sky, které proběhlo ve dnech 2. až 4. května 2018.

Centrem cvičení byla lokalita Hlavenec, simulovaná činnost však probíhala na všech místech stálé dislokace jednotek pluku téměř ve všech krajích republiky.

Clear Sky je nejen každoročním vyvrcholením přípravy operačního personálu 261. Střediska řízení a uvědomování (CRC – Control and Reporting Centre), ale je také součástí nácviku směn míst velení a řízení Vzdušných sil Armády České republiky. Kromě toho je cvičení hodnocené dle standardů NATO, v tomto roce dohlíželi nad výkony profesionálů zodpovědných za kontrolu českého vzdušného prostoru kvalifikovaní hodnotitelé ze Slovenské republiky a z Německa.

„Naše směna identifikovala letoun L-159 nalétávající obrazec symbolizující ztrátu spojení a orientace. Řídící letového provozu se opakovaně pokusili pilota kontaktovat, avšak neúspěšně. Pilot následně nastavil na odpovídači kód pro stav nouze. Náčelník hotovostní směny, ve spolupráci s nadřízeným stupněm, nařídil vzlet hotovostních letounů z Čáslavi. Gripeny letoun v nouzi rychle dostihly a poskytly mu asistenci pro bezpečné přistání na letišti v Pardubicích“, popisuje příslušník hotovostní směny CRC činnost během nastalé nestandardní situace ve vzdušném prostoru, konkrétně se jednalo o letoun v nouzi. Kromě tohoto incidentu řešil operační personál například lety v rozporu s letovým plánem, ztrátu spojení s pilotem letounu nebo útok nepřátelské formace.

Druhý rok v pořadí se v oblasti Force Protection (ochrana sil) objevily incidenty s bezpilotním prostředkem, který pro účely cvičení opět zapůjčila Fakulta vojenských technologií Univerzity obrany v Brně. Nasazení bezpilotních prostředků představuje na jedné straně výhodu rychlého získání aktuálních informací o monitorovaném okolí, a tím i efektivní reakce velitele jednotky na situaci, ale zároveň na straně druhé lze tyto prostředky velmi snadno zneužít. Během Clear Sky využila jednotka ochrany sil bezpilotní prostředek k vyhledání narušitele, kterého posléze zadržela strážní hlídka se služebním psem.

„Havárie cisterny s naftou a zranění řidiče. Vozidlo má po havárii poškozenou cisternovou nádrž. Z nádrže začne unikat nafta, která teče pod branou do areálu CRC. Řidič vozidla je zraněn, sedí za volantem, v bezvědomí, jiné viditelné zranění nemá“. Tak zněl scénář další situace, se kterou si museli vojáci poradit. Zde se kromě Force Protection prověřovala i oblast všestranné logistické podpory. K odstraňování následků havárie byla povolána vojenská hasičská jednotka, ke zraněnému řidiči byl přivolán tým zdravotníků.

Bojová směna se musela vypořádat mimo jiné i s výpadkem dodávky elektrické energie, znečištěným zdrojem pitné vody, kontaminací paliva, poruchou hlavního serveru, nálezem podezřelého balíčku, požárem objektu, rušením nebo nefunkčností radiolokační techniky.

Na závěr zhodnotil „čisté nebe“ velitel střediska plukovník Zdeněk Patera slovy: „Personál pluku napříč všemi jeho jednotkami každý rok během cvičení Clear Sky prokazuje připravenost, odbornost a profesionalitu, a letošní rok nebyl výjimkou“.


Kromě vojáků 26. pluku velení, řízení a průzkumu byly do cvičení Clear Sky 2018 zapojeny všechny další útvary vzdušných sil (21. základna taktického letectva, 22. základna vrtulníkového letectva, 24. základna dopravního letectva, 25. protiletadlový raketový pluk a Správa letiště Pardubice) a jednotliví zástupci dalších složek Armády České republiky a Ministerstva obrany (31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany, 53. pluk průzkumu a elektronického boje, Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad, Společné operační centrum MO, Sekce rozvoje sil MO a Univerzita obrany).

Foto: autor, nrtm. Petr Bělonožník

Fotogalerie