Dny NATO a Dny Vzdušných sil 2022

stahnout.jpg
  • 20.9.2022
  • Leona Hájková

O víkendu 17. a 18. září 2022 se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě uskutečnily již 22. Dny NATO v Ostravě a 13. Dny Vzdušných sil AČR, největší bezpečnostní přehlídka v Evropě, na které se prezentují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky z 19 zemí.

Premiérově se na českém nebi předvedl JAS-39 Gripen E, nejmodernější model Gripenu společnosti SAAB.  Z české produkce byly vidět ukázky proudového cvičného letounu L-39NG z Aera Vodochody nebo L 410 NG z dílny Aircraft Industries. Další premiérové vystoupení předvedla akrobatická skupina Patrouille Suisse na strojích F-5E Tiger II. Poslední dynamickou ukázkou byl společný průlet letadel několika států k symbolickému přivítání Finska a Švédska do Severoatlantické aliance.Motivem letošních Dnů NATO byla modernizace, návštěvníci se tak mohli seznámit s nejnovějšími modernizačními projekty české armády: švédským bojovým vozidlem pěchoty CV90, německým tankem Leopard 2 A4, modelem izraelského systému protivzdušné obrany SHORAD i modelem letounu F-35 v českých barvách v měřítku 1:1.
Armáda se rozloučí s vrtulníky Mi-24, které nahradí americkým strojem Venom a Viper od společnosti Bell. Na Dnech NATO měli návštěvníci jednu z posledních možností shlédnout veřejné vystoupení tohoto bitevníku.
Z útvarů pozemních sil se návštěvníci těšili z dynamických ukázek 7. mechanizované brigády, 43. výsadkového pluku či 53. pluku průzkumu a elektronického boje. V rozsáhlých statických expozicích byla k vidění technika a výbava dalších jednotek, složek a agentur, jež jsou součástí resortu obrany.

20220916_100819.jpg

Nechyběl tradičně ani 26. pluk velení, řízení a průzkumu, jehož specialisté z 261. střediska řízení a uvědomování prezentovali široké schopnosti pluku návštěvníkům Dnů NATO. Hosté se dozvěděli informace o implementaci a přenosu radarových dat i o identifikaci a práci s rozpoznaným obrazem RAP (Recognize Air Picture). Řídící letového provozu se podílí na výcviku vojenských pilotů v celé České republice. Ve spolupráci s civilním ŘLP aktivují výcvikový vzdušný provoz, ve kterém vojenští piloti trénují vyšší úrovně pilotáže. V rámci krizového řízení mají také pod palcem záchranné vzlety SAR (Search and Rescue) a lety v rámci přepravy biologického materiálu pro Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). 
K vidění byla rovněž simulace zásahu na letoun, který nekomunikuje s postupem k vydání rozkazu Alpha Scramble, kdy musejí stíhací letouny okamžitě do vzduchu.
Bez ochrany by ale nemohli vykonávat svou práci v klidu a bezpečí, Force Protection jim proto zabezpečuje 263. prapor podpory. 
Na Dnech NATO se tradičně prezentoval 262. radiotechnický prapor se svou mobilní radiolokační technikou z 3. radiotechnické roty ze Staré Vsi, a to radarem ST-68U CZ (třídimenzionální, mobilní radiolokační prostředek určený k radiolokačnímu průzkumu a zjišťování především nízko letících cílů. Hosté měli možnost prohlédnout si techniku a dozvěděli se dosáhnout kvalitních radiolokačních dat. Novým kouskem ve výzbroji radiotechnického praporu, který bude k vidění příští rok, je ELM-2084 MMR, zkráceně nazývaný MADR. Souprava MADR zajistí naší armádě přehled o vzdušné situaci v malých výškách od 100 do 3000 metrů.

20220917_191832.jpg

Úlohou 26. pluku velení, řízení a průzkumu nebylo se jen prezentovat. Jeho vojáci plnili v rámci Dnů NATO také bezpečnostní úlohu na letové stojánce, odkud všechny letouny startovaly k dynamickým ukázkám. Vítr, zima, ani občasný déšť neovlivnily kvalitu jejich práce a na plno zapadli do soukolí, které zabezpečovalo tuto monstrózní přehlídku.
Opět můžeme Dny NATO a Dny Vzdušných sil označit za úspěšně ukončené a těšit se co nám nabídnou zase za rok.

Foto: kpt. Leona Hájková

Fotogalerie