Chemičtí specialisté cvičili během Toxic Leak na slovenském polygonu

mini-web.jpg
  • 23.5.2022
  • Lucie Machorková

Prostory slovenského Výcvikového a testovacího centra radiační, chemické a biologické ochrany v Zemianských Kostoľanech se pro specialisty chemického vojska Armády České republiky staly ve dnech 16. až 20. května 2022 dějištěm cvičení s názvem Toxic Leak.  

Absolvování výcviku manipulace s bojovými chemickými látkami by pro každého z nich mělo být jednou do roka povinností. Výcvik na chemickém polygonu také přispívá k odbourání psychických zábran při práci s radioaktivními a toxickými látkami.

Cvičení Toxic Leak je vrcholným cvičením čety chemické ochrany roty ochrany 263. praporu podpory. Vojáci cvičí s ostrými bojovými chemickými látkami připravené úlohy z oblasti průzkumu a dekontaminace, přijdou do styku s vysoce toxickými látkami, jako jsou sarin, látka VX a yperit.

„Vzhledem ke covidové situaci nebylo možno se v předchozích letech výcviku zúčastnit. Za tu dobu se do našich řad přibrala celá řada nováčků, pro které byl tento výcvik zcela nový. Nově příchozí vojáci si tak nejen vyzkoušeli práci v novém týmu, ale i detekci ostrých bojových chemických látek. Reálně u nich také proběhl test, zda jsou schopni delší dobu působit v celotělových prostředcích individuální ochrany, které jsou určeny profesionálním chemikům,“ upřesnil nadporučík Tomáš Moravec. 

Pro detekci bojových chemických látek byly využívány známé metody a přístroje jako jsou chemický průkazník CHP-71, průkazníkové papírky PP-3 a proužky DETEHIT. Mimo to bylo možné prohlédnout a vyzkoušet si přístroje zapůjčené od jiných útvarů, jako například  FirstDefender (ruční chemický identifikační nástroj pro kapalné a pevné látky) nebo ChemPro100 (detekce na principu iontové mobilitní spektrometrie). V těchto přístrojích se nacházejí zavedené knihovny, a proto je možnost určovat jak bojové chemické látky, tak průmyslově nebezpečné látky. Neznámá látka je určena jinou chemickou nebo fyzikální metodou, což je důležité pro potvrzení přítomnosti látky, kdy například biochemická reakce na DETEHITU může vycházet falešně pozitivní a je třeba použít jinou metodu pro ověření přítomnosti škodliviny.

Dalším důležitým cílem výcviku bylo používání prostředků individuální ochrany, a to včetně správného metodického oblékání a svlékání, což se může zdát jako naprostá banalita. Ale i to je třeba trénovat, aby prostředky byly správně a včas nasazeny a plnily tak svou ochrannou funkci. Zejména nováčkům může oblékání oděvu, který ne zcela znají, působit jisté problémy (tuhá guma, zpocená kůže, zamlžené zorníky ochranné masky), proto je vždy výhodná spolupráce se zkušenějším kolegou, který mu v oblékání pomáhá.

Cvičení se kromě 26. pluku velení, řízení a průzkumu zúčastnily další celky vzdušných sil a AČR – 21. základna taktického letectva, 22. základna vrtulníkového letectva, 24. základna dopravního letectva, 25. protiletadlový raketový pluk, 601. skupina speciálních sil a Agentura vojenského zdravotnictví.

Foto: nadporučík Tomáš Moravec

Fotogalerie