Vojáci 26. pluku nasazeni ve Vrběticích

02_zastupce_velitele_26._pluku_plukovnik_gabriel_v_doprovodu_velitele_zakladny.jpg
  • 9.7.2015
  • Lucie Machorková

Vrbětice na Zlínsku, podzim 16. října 2014. V areálu muničních skladů došlo v jednom z nich k požáru a následným explozím. Policie České republiky zahajuje vyšetřování a likvidaci nevybuchlé munice. Na žádost policie vysílá ministerstvo obrany do areálu Vrbětic armádní jednotky na pomoc s likvidací následků události a posílení činnosti Policie ČR. Jednotky AČR zahajují součinnost při plnění úkolu střežení vnějšího perimetru muničního areálu a následně jej od policie plně přebírají, a disponují tak jejími pravomocemi.

Doposud se na plnění úkolu podíleli pouze složky pozemních sil. V úterý 30. června 2015 převzali úkol ostrahy perimetru muničních skladů Vrbětice – Vlachovice příslušníci 26. pluku velení, řízení a průzkumu. Jedná se o vůbec první nasazení sil a prostředků Vzdušných sil Armády České republiky na plnění tohoto úkolu.

07_vyhled_ze_stacionarniho_strazniho_stanoviste.jpg
06_pohled_zevnitr_strezeneho_prostoru.jpg

Kromě profesionálů ze staroboleslavského pluku jsou do prostoru areálu ve Vrběticích nasazeny i další jednotky vzdušných sil – 21. základna taktického letectva, 22. základna vrtulníkového letectva, 24. základna dopravního letectva, 25. protiletadlový raketový pluk a Správa letiště Pardubice.

Po příjezdu na místo provedla Policie ČR poučení vojáků a ti byli rozděleni do dvou skupin. Jedna zůstala ve Vrběticích, a druhá, včetně vojáků 26. pluku, se přesunula do Haluzic. Zde je vybudovaná základna pro nasazené vojáky.

02_zastupce_velitele_26._pluku_plukovnik_gabriel_v_doprovodu_velitele_zakladny.jpg

Ve středu 8. července 2015 navštívil základnu v Haluzicích zástupce velitele 26. pluku velení, řízení a průzkumu plukovník Zdeněk Gabriel. „Ubytování je zajištěno polním způsobem ve stanech, samozřejmě nechybí mobilní sprchy a toalety,“ řekl o zázemí vojáků velitel základny nadporučík Ladislav Weiner, a dále seznámil plukovníka Gabriela s aktuální situací a se systémem střežení areálu. Zástupce velitele pluku pak osobně pohovořil s vojáky na všech mobilních a stacionárních strážních stanovištích.

„Vojáci se střídají ve třech směnách po šesti hodinách, a zvlášť ze začátku, kdy nebyly směny posílené, nachodili vojáci v náročném terénu za jednu směnu až 40 kilometrů. Službu nám neulehčuje ani horké počasí, které v posledních dnech

04_vojaci_26._pluku_pri_stridani_smen.jpg

panovalo. I přesto, že zde působí profesionálové z různých armádních jednotek, se vojáci rychle sžili a vzájemné vztahy jsou na nadstandardní úrovni,“ přiblížil situaci na základně velitel směny nadrotmistr Pavel Ďörď, a dodal, že je s výkonem svých vojáků během plnění úkolu velmi spokojen.

05_iveco_s_pruzkumnym_a_pozorovacim_systemem.jpg

Ke střežení vnějšího perimetru areálu jsou také využity průzkumné a pozorovací systémy vozidel Iveco a Pandur, mobilní hlídky jsou podporovány vozidly UAZ a Land Rover. Vojenská policie má od prvopočátku v prostoru muničních skladů rozvinutý systém ostrahy a monitorování.

Nasazení vojáků ze Staré Boleslavi a dalších příslušníků vzdušných sil končí dnem 14. července 2015. V dalších týdnech je ve stanovených intervalech budou postupně střídat vojáci z dalších jednotek Armády ČR až do 31. ledna 2016, pokud vláda nerozhodne jinak.