- 19.4.2018
Ve středu 18. dubna 2018 se ve Staré Boleslavi konal již pátý ročník dopravně-osvětové akce Den bezpečnosti silničního provozu 26. pluku velení, řízení a průzkumu. Do prostoru Jaselských kasáren dorazilo téměř 400 žáků druhého stupně základních škol a žáků středních škol z regionu.
„Jakékoliv preventivní programy a aktivity přispívají ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a snižování výskytu závažné dopravní nehodovosti. A to je zároveň i důvod, proč akci takového typu pořádáme a zveme na ni studenty z okolních škol. Účastníkem nebo svědkem dopravní nehody se totiž můžete stát velice snadno a rychle, i když si myslíte, že se vás to netýká. Proto je důležité vědět, jak se v takové krizové situaci zachovat včetně poskytnutí první pomoci, kterou je podle zákona povinen poskytnout každý z nás,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů nadrotmistr Václav Píša z oddělení přípravy vojsk 26. pluku.
Největším lákadlem letošního dne BESIP byla dynamická ukázka zásahu složek integrovaného záchranného systému během dopravní nehody. Scénář předepisoval srážku osobního motorového vozidla s autobusem s dvaceti osobami na palubě. Svědci z právě projíždějícího automobilu okamžitě volají hasičskou jednotku, protože už z dálky je vidět, že ze značně zdeformovaného havarovaného osobního vozidla vychází kouř. Hasiči dorazí během pár minut a roztáčí se kolotoč naučených reakcí, které mají jediný cíl, a to záchranu lidských životů.
Hasičská jednotka nejen hasí požáry a vyprošťuje osoby z havarovaných vozidel, ale také vzhledem ke skutečnosti, že je na místě nehody s velkým počtem raněných jako první, je nepostradatelnou pravou rukou zdravotnické záchranné služby, co se týče třídění obětí. K tomu využívá metodu nazvanou START (Snadné Třídění A Rychlý Transport). Jejím principem je odhad a označení závažnosti poranění postižených osob a stanovení jejich pořadí k transportu pomocí barevných pásků. Zelený pásek značí lehké zranění, žlutý středně těžké zranění, červená barva je určena pro těžké zranění a nakonec černá – poranění neslučitelná se životem.
Po příjezdu zdravotnické záchranné služby si už raněné přebírá do své péče. „Zdravotnická záchranná služba využívá k třídění raněných třídící a identifikační kartu. Zdravotnické třídění umožňuje záchranářům stanovit priority ošetřování, priority odsunu a jejich vzájemnou kombinaci. Takto vyplněná třídící karta je zavěšená pacientovi nejlépe kolem krku, umístěna tak, aby byla viditelná i z větší vzdálenosti,“ vysvětlil Jakub Vachek z pracoviště krizové připravenosti Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.
Nesmíme zapomenout na Policii České republiky, která zabezpečí místo dopravní nehody a následně i vyšetřuje její okolnosti.
Návštěvníci měli během dne možnost vyzkoušet si například simulátor nárazu při rychlosti 30 kilometrů za hodinu nebo trenažér jízdy na motocyklu. Znalosti z oblasti bezpečnosti silničního provozu si prověřili v dopravních testech pro chodce i řidiče. Zkusili si absolvovat překážkovou dráhu při ovlivnění alkoholem a návykovými látkami za použití tzv. „opileckých brýlí“. Velký ohlas měla ukázka činnosti airbagů a přepínačů bezpečnostních pásů vozidla, kterou zabezpečil tým výzkumu dopravní bezpečnosti Škoda Auto a.s. Mladá Boleslav.
________________________________________________________________________________________________________________
Abecední seznam zabezpečujících složek Dne bezpečnosti silničního provozu
Agentura logistiky Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
BESIP Team Středočeského kraje
Krajské vojenské velitelství hlavní město Praha
Městská policie Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
Městská policie Čelákovice
Policie České republiky
Sbor dobrovolných hasičů Brandýs nad Labem
Soukromá střední zdravotnická škola Mělník
Škoda Auto a.s. Mladá Boleslav
Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov
Vojenská policie
Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje
151. ženijní prapor Bechyně