V ČR je sedm z osmi radarů MADR, posílí obranu České republiky i spojenců

madr
  • 21.9.2023
  • Anonym

První náměstek ministryně obrany František Šulc v doprovodu prvního zástupce náčelníka generálního štábu generálporučíka Miroslava Hlaváče navštívil 20. září 2023 radiotechnickou rotu v Hrušovanech. Jednotka předvedla izraelský radiolokátor MADR, který nyní Armáda ČR zavádí do výzbroje.

7. radiotechnická rota je jednou ze sedmi podobných, rozmístěných po celé ČR. Všechny spadají pod 26. pluk velení, řízení a průzkumu a jejich úkolem je nepřetržitě monitorovat vzdušnou situaci a neprodleně předávat potřebná data nadřízenému stupni 24 hodin denně. Tuto činnost obstarává směna, která je složená ze specialistů na oblast radiolokace, elektrotechniky, ale například i komunikačně-informatickou či kryptografickou.

Hrušovanský útvar od letošního května zavádí moderní 3D mobilní radiolokátory (MADR). Mezivládní česko-izraelskou smlouvu na pořízení osmi kusů těchto radarů podepsali 5. prosince 2019 tehdejší náměstek ministra obrany Filip Říha a ředitel agentury SIBAT brigádní generál v. v. Yair Kulas.

Nákup radarů, které jsou kompatibilní se systémy NATO a ve výzbroji nahradí zastaralou radiolokační techniku ruské provenience, je jedním z klíčových modernizačních projektů resortu obrany. Radar – pro ČR na podvozku Tatra 8x8 – armádě zajistí přehled o vzdušné situaci v malých a středních výškách do 3000 metrů.

„Jsem rád, že - byť s porodními bolestmi - se daří systém 3D radiolokátorů integrovat a zavádět do armády. Bohužel je to se zpožděním. Ukrajina jasně ukazuje význam protivzdušné obrany a tyto moderní systémy napomohou posílit obranu České republiky i spojenců,“ vyzdvihl náměstek Šulc. 

Radary i další vybavení hrušovanské roty jsou přísně střeženy, armáda ví proč. MADR je jedním z nejmodernějších existujících systémů, jenž je součástí proslulého izraelského systému protivzdušné a protiraketové obrany Iron Dome (Železná kopule). Kromě izraelské armády radar používají i další země, například Kanada. Radar je schopen detekovat klasické letouny, malorozměrné cíle (například drony), nízko i vysoko letící cíle a zároveň vidí i dělostřeleckou a minometnou munici. 

Vojskovými zkouškami prošel MADR letos v dubnu, v květnu je armáda začala přebírat. V tuto chvíli je u 26. pluku sedm radarů, osmý by měl dorazit letos v prosinci. Pět jich bude umístěno na stacionárních vojenských stanovištích pro integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS). Zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů a objektů důležitých pro obranu státu v rámci národního pohotovostního systému protivzdušné obrany ČR a pro nasazení v případě potřeby spojenců.

Autor: redakce army.cz, foto: Jan Schejbal, kapitánka Lucie Machorková

Fotogalerie