- 19.9.2017
Dny NATO & Dny Vzdušných sil Armády České republiky se konaly ve dnech 16. - 17. září 2017 na ostravském Letišti Leoše Janáčka.
Největší bezpečnostní přehlídka v Evropě byla letos ve znamení tří sedmnáctek – jednalo se již o sedmnáctý ročník, uskutečnil se v roce 2017 a VIII. Dnu vzdušných sil byla věnována neděle 17. září. I přes nepřízeň počasí navštívilo akci během třetího zářijového víkendu přes 90 tisíc osob. O vysoké domácí i mezinárodní prestiži Dnů NATO svědčí také letošní účast 16 zemí, včetně tří mimoevropských – Spojených států, Kanady a Saudské Arábie.
Po úvodním projevu ministra obrany Martina Stropnického, zahájil krátce po jedenácté hodině oficiální program povelem k výstřelu z tankového kanónu náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář. Generálním partnerem Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil se v tomto roce stala Slovenská republika, která jak na zemi, tak i ve vzduchu představila své ozbrojené síly. Diváci tak měli možnost zhlédnout množství málo veřejně prezentované techniky, včetně průletu slovenské vládní letky a posledního veřejného vystoupení transportního letounu Tu-154.
Již tradičně se hlavní program skládal z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Nikde jinde přitom není možné na jediném místě shlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. V celé historii této akce poprvé došlo k odvolání většiny letových ukázek nedělního programu z důvodu komplikovaných povětrnostních podmínek, vytrvalého deště a spodní základny mraků, která znemožňovala bezpečné provedení letů.
Vzdušné síly Armády České republiky ukázaly bojové letouny JAS-39 Gripen a L-159 Alca, vrtulníky Mi-24/35, Mi-171, Mi-8 a W-3A Sokol, dopravní letouny Airbus A319 CJ, C-295M CASA, L-410 a JAK-40. Ve vzduchu se největší pozornosti diváků těšila špičková akrobacie armádního display pilota kapitána Ivo Kardoše, jehož domovským útvarem je letecká základna v Čáslavi, s nadzvukovým letounem JAS-39 Gripen.
Pozornosti diváků neunikly ani pozemní síly. Profesionálové ze 102. průzkumného praporu předvedli po vysazení z vrtulníku léčku na vozidlo, jejímž cílem bylo získání významných dokumentů a také osob, které mohly poskytnout důležité zpravodajské informace. Nasazení těžké techniky mohli návštěvníci vidět během dynamické ukázky vojáků 7. mechanizované brigády s námětem obsazení důležitého mostu a zničení základny povstalců mechanizovanou četou vyzbrojenou bojovými vozidly pěchoty BVP-2 a tankem T-72M4CZ. Dále se během akce představili příslušníci Aktivní zálohy, Vojenské policie, Hradní stráže a Vojenský historický ústav.
V rámci statických ukázek techniky vzdušných sil prezentoval 26. pluk velení, řízení a průzkumu radiolokační techniku 262. radiotechnického praporu. Jednalo se konkrétně o mobilní radar ST-68U CZ ze 3. radiotechnické roty, který není na Dnech NATO žádným nováčkem – návštěvníci jej mohli během sedmnáctileté historie akce vidět už po třinácté.
Další zájemci pak byli ve stanu Vzdušných sil Armády České republiky seznámeni s činností 261. Střediska řízení a uvědomování (CRC=Control and Reporting Centre). Na stanovišti byl popsán a prezentován nejen systém protivzdušné obrany, ale také jednotlivé specifické procesy v tomto systému. Celá prezentace byla obohacena o komplexní video ukázku protivzdušné obrany – taktický zásah proti možnému narušiteli vzdušného prostoru České republiky, která sklízela u návštěvníků zasloužený úspěch a obdiv. Prezentace CRC byla na ostravských Dnech NATO & Dnech Vzdušných sil AČR v pořadí jeho třetí a beze zbytku naplnila motto akce: „Naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita“.
Foto: kolektiv 26. pVŘPz