- 15.4.2015
Příslušníci 10. velitelství vzdušných sil a protivzdušné obrany ozbrojených sil Spojených států amerických a 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic ve dnech 13. a 14. dubna testovali své systémy protivzdušné obrany před mezinárodním cvičením Tobruq Legacy 2015. To vyvrcholí ve dnech 22. června až 3. července letošního roku v Boleticích.
Příprava se konala ve Středisku řízení a uvědomování ve Staré Boleslavi (CRC – Control and Reporting Centre). Její podstatou bylo testování výměny dat mezi českým a americkým velením, které používají odlišné formáty dat – tedy přenos dat potřebných pro řízení jednotek protivzdušné obrany z CRC na systém SAMOC (Surface Air Missile Operation Centre).
„Systém řízení palby využívaný u strakonického pluku zatím neumožňuje zpracovávat JREAP-C data, proto byl pro konverzi dat použit systém americký, který data následně redistribuoval na systém velení a řízení pozemní protivzdušné obrany,“ uvedl major Martin Novák, zástupce náčelníka štábu 261. střediska řízení a uvědomování pro operace, a dodal: „Link-16 data byla během testování převedena do speciálního formátu v rámci protokolu JREAP-C (Joint Range Extension Application Protocol), jenž umožňuje přenos Link-16 dat teoreticky na neomezenou vzdálenost."
Přenos dat netestuje česká a americká protivzdušná obrana poprvé
Testování výměny dat přes protokol JREAP-C navazovalo na úspěšné cvičení interoperability pozemní protivzdušné obrany Master Harmony 2014 v Čáslavi, kde byly testy výměny dat provedené skupinou řízení datových sítí (DLMC – Data Link Management Cell) ze Střediska řízení a uvědomování a příslušníky amerických ozbrojených sil vyzkoušeny poprvé. Právě zde vznikla myšlenka zapojit české CRC aktivně do cvičení Tobruq Legacy 2015.
JREAP-C protokol nabízí jednoduchou a rychlou možnost výměny dat ze sítě Link-16 a je běžně používaným standardem v rámci vojsk NATO. Testování potvrdilo předpokládanou vzájemnou interoperabilitu národních systémů velení a řízení a systémů řízení palby s obdobným systémem americké armády v rámci protivzdušné obrany České Republiky.
„Je zřejmé, že DLMC hraje nezastupitelnou roli při tvorbě, výstavbě a udržení datových sítí moderního dynamicky se měnícího bojiště. Nejen nám se během úspěšného testování podařilo získat neocenitelné praktické zkušenosti, které využijeme v rámci blížícího se cvičení Tobruq Legacy 2015,“ zhodnotila na závěr kapitánka Naďa Jelínková, náčelnice skupiny řízení datových sítí CRC.