- 5.12.2023
V pondělí 4. prosince 2023 se v posádce Brandýs nad Labem – Stará Boleslav uskutečnily oslavy 20. výročí vzniku 26. pluku velení, řízení a průzkumu. Součástí oslav byl slavnostní nástup a výstavy „70 let radiotechnického vojska“ a „Summit NATO 2002 Praha“. Tento den byl také jednou z posledních možností prohlédnout si radiolokační techniku ruské provenience, která ukončuje svůj provoz, a kterou postupně nahrazuje moderní izraelský radar ELM-2084 MMR.
Na tuto jedinečnou událost přijali významní představitelé Vzdušných sil Armády České republiky, dále bývalí příslušníci pluku, kteří se zapsali do jeho dvacetileté historie, nechyběli zástupci posádkových útvarů a zařízení. Na nástupišti Jaselských kasáren byla od ranních hodin k vidění dosluhující radiolokační technika, konkrétně se jednalo o radary P-37, PRV-17 a RL-4AS. Oslavy výročí odstartoval slavnostní nástup, který byl zahájen hodinu po poledni.
„Příslušníci pluku navazují na dlouhé a bohaté tradice. Pluk, jež nosí čestný název ARMÁDNÍHO GENERÁLA KARLA JANOUŠKA, navazuje na Velitelství protivzdušné obrany státu a Ústředního velitelského stanoviště. Píše se rok 2004 a 1. ledna vzniká 26. brigáda velení, řízení a průzkumu. Dalo by se říci, že před dvaceti lety se skupina odvážných a oddaných jednotlivců spojila ve jménu společného cíle. Cíle bránit a chránit náš vzdušný prostor,“ uvedl v úvodním projevu zástupce velitele vzdušných sil plukovník gšt. David Klement.
U řečnického pultu jej pak vystřídal plukovník gšt. Zdeněk Gabriel, který pluku velí od října roku 2018: „Dvacet let v lidském životě je mezník, kdy se člověk plně dostává do fáze dospělosti. Svým způsobem můžeme tuto metaforu použít i pro náš pluk. Před deseti lety jsme zde slavili první dekádu života útvaru a jednalo se o dobu, kdy si útvar již prošel počátečními problémy, plně se stabilizoval a byl připraven se dále rozvíjet. Dalších deset let ukázalo sílu lidského potenciálu útvaru. Vaše vůle nečekat, co nám spadne do klína, jít problémům napřed a řešit je i nad rámec vašich povinností, výrazně napomohla implementaci nového, moderního radiolokátoru a konečně umožnila ukončení provozu staré radiolokační techniky, kterou jste se stejným úsilím udržovali v provozu a se kterou se dnes symbolicky loučíme. Vojáci a vojákyně, občanští zaměstnanci 26. pluku velení, řízení a průzkumu, máte být na co hrdi. Vaše práce je nezbytná pro obranu České republiky a činnost vzdušných sil, a já vám za tuto službu a práci, kterou odvádíte pro tuto zemi, děkuji.“ Velitel pluku také využil tuto příležitost pro předání věcného daru nadrotmistryni Lence Paličkové a rotmistru Marko Boorovi za dlouhodobě výtečně odváděnou práci.
Po státní hymně, která byla vyvrcholením slavnostního nástupu, se hosté přesunuli na kinosál. Zde měli možnost zhlédnout výstavu „70 let radiotechnického vojska“ mapující jeho historii u nás i ve světě, od poválečného období přes rok 1950, kdy byl 1. září v Čechách založen první hlásný pluk a toto datum je považováno za vznik radiotechnického vojska, až po rok 2021, kdy už byla podepsána smlouva na pořízení nových radiolokátorů MADR. Druhá výstava s tématem „Summit NATO 2002 Praha“ pojednává o ostraze vzdušného prostoru během Summitu NATO v roce 2002 jako o vůbec prvním aliančním operačním úkolu vzdušných sil, tři roky po vstupu České republiky do NATO. Součástí operace s názvem „Renegade Vigil NATO Summit Prague“ byli i příslušníci tehdejšího Národního střediska velení vzdušných sil sídlícího ve Staré Boleslavi – muži a ženy, kteří nebyli nikde vidět, ale důsledně střežili vzdušný prostor České republiky.
Pro tuto výjimečnou událost byla Vojenským historickým ústavem vytvořena pamětní mince, kterou si odnesl domů každý host jako upomínku na dnešní slavnostní den. Oslavy dál pokračovaly na společném neformálním setkání.
Foto: nadporučík Michal Scholz