Královská hra ve Staré Boleslavi

sachovnice.jpg
  • 12.11.2015
  • Lucie Machorková

Bojiště dvou nepřátelských armád, kdy protivník vymýšlí taktiku, jak zneškodnit soupeřova krále. I tak by se dala charakterizovat jedna z nejpopulárnějších her, kterou hrají miliony lidí na světě už od 15. století. Samozřejmě se jedná o všem známou „hru králů“ – šachy (nebo šach).

pohary.jpg

A právě posádka Brandýs nad Labem – Stará Boleslav se ve dnech 9. až 11. listopadu 2015 stala dějištěm 3. ročníku Otevřeného přeboru Armády České republiky v šachu. Úlohy hlavního organizátora přeboru se ujal, stejně jako v předchozích dvou letech, kapitán Jindřich Janíček z 26. pluku velení, řízení a průzkumu: „V době existence Československé lidové armády byly šachové armádní přebory velice populární, účastnili se jich hráči patřící tehdy ke světové špičce, například velmistr Jan Smejkal, velmistr Vlastimil Hort. Naším přáním je, aby úroveň přeboru v šachu byla s nastávajícími lety stále vyšší.“

rozhodci.jpg

Do 3. ročníku přeboru v šachu se přihlásilo 18 soutěžících nejen z řad profesionálů a občanských zaměstnanců Armády České republiky, ale i vojáků v záloze. Oproti minulým ročníkům se letošního ročníku přeboru poprvé zúčastnila i žena. Většina přihlášených už zkušenosti se soutěžní podobou šachu měla, dokonce jsou to registrovaní šachoví hráči a jejich jména najdeme v národním žebříčku hráčů

hra.jpg

Šachového svazu České republiky. Rozhodčím turnaje byl pan Miloslav Partl, držitel mezinárodního certifikátu šachového rozhodčího.

Hraní šachů je už od pradávných dob doporučený způsob zlepšení kvality myšlení a rozvinutí příznivých charakterových vlastností, což jistě přispělo k bezproblémovému průběhu turnaje, a nebylo nutno řešit žádné závažné spory.

Po třídenních soustředěných bojích nadšených šachistů se nakonec zasloužilým vítězem přeboru stal kapitán Jindřich Janíček ze staroboleslavského 26. pluku, druhou a třetí příčku obsadili poručík Luboš Jíša z Pardubic a občanský zaměstnanec Josef Přib z Prahy.

spolecne_foto.jpg