- 3.9.2014
Dne 2. září 2014 se v prostoru posádkové střelnice ve Staré Boleslavi uskutečnila velitelská příprava. Mezi účastníky výcviku byli kromě studentů Vojenského oboru při Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze také vybraní příslušníci Armádního sportovního centra Dukla.
„Velitelské přípravy s vševojskovou tématikou pořádá pro členy ASC Dukla tradičně náš Vojenský obor při FTVS UK již několik let. Mezi sportovci, kteří tato zaměstnání na Vojenském oboru absolvovali již v minulosti, najdeme zvučná jména reprezentantů České republiky jako například Barbora Špotáková, Jan Železný, Roman Šebrle a Tomáš Dvořák“, uvedl zástupce náčelníka Vojenského oboru podplukovník Roman Koloničný.
I účastníci současných vševojskových příprav se řadí ke špičce naší sportovní elity – bývalý vodní slalomář olympijský medailista a mistr světa i Evropy Ondřej Štěpánek, bývalý světově úspěšný reprezentant v parašutismu Pavel Taršinský, zlatí juniorští parašutisté ze Světového poháru 2013 Miloslav Kříž a Bonifác Hájek, kanoista a mistr Evropy Filip Dvořák, mistr světa a Evropy v hodu oštěpem Vítězslav Veselý, s bronzovou medailí z Mistrovství světa v Moskvě 2013 a devítinásobný mistr republiky v hodu kladivem Lukáš Melich, zlatý sprinter z Halového MS v atletice 2014 Pavel Maslák, kajakář a trojnásobný mistr republiky s bronzovou medailí z MS 2010 Jan Souček, rychlostní kanoista-kajakář s bronzovou olympijskou medailí z LOH 2012 v Londýně a se zlatou medailí z MS 2014 v Moskvě Lukáš Trefil.
Jak řekl řídící velitelské přípravy major Libor Sovák, výcvik proběhl s cílem získat a zdokonalit vševojskové dovednosti v oblasti střelecké, zdravotní a ženijní přípravy a v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení. Praktickou přípravu na jednotlivých pracovištích řídili specialisté z 26. pluku velení, řízení a průzkumu.
Sportovci tak měli možnost seznámit se například s postupem činnosti při minovém nebezpečí, kdy si pomocí bodce vyzkoušeli vypichování min. Dále jim pyrotechnik představil různé druhy nástražných a výbušných systémů – granáty, bomby, rakety, střely, miny atd. Při střelecké přípravě si museli členové Dukly poradit s rozborkou a sborkou služebních zbraní – pistole a samopalu, a také s nimi zvládnout nácvik střelby, což pro některé nebylo vůbec jednoduché.
Zdravotník účastníkům výcviku vysvětlil rozdíly mezi poskytnutím první pomoci v každodenních životních situacích a zásadami poskytnutí první pomoci v bojových podmínkách. O důležité roli základního prvku záchrany lidského života, kterým bezpochyby resuscitace je, se sportovci přesvědčili při praktické ukázce, když si náročnost provádění resuscitace sami zkusili. Se záchranou lidského života také souvisela oblast ochrany proti zbraním hromadného ničení. Naši reprezentanti si procvičili nejen správné nasazení ochranné masky a obléknutí jednorázové pláštěnky používané v případě nebezpečí útoku chemickými zbraněmi, ale i použití prostředků detekce bojových chemických látek.
„Pro nás sportovce je příjemné seznámit se s vojenskými obrannými postupy. Ženijní a chemická příprava byla
velice zajímavá a jsme rádi, že jsme si ji mohli vyzkoušet. V oblasti poskytnutí první pomoci se pokaždé dozvíme něco nového. Co nás nejvíce bavilo, byla střelba ze samopalu a pistole. Máme velký respekt k našim vojákům, kteří se této práci věnují denně“, shrnul za všechny sportovní účastníky velitelské přípravy Ondřej Štěpánek.