- 28.11.2022
Provedení manévru s radiolokační technikou a ověření bojeschopnosti úkolového uskupení – to byl společný cíl vybraných příslušníků 262. radiotechnického praporu, jež znovu operovali ve výcvikovém prostoru jednotky v Nepolisech za účelem bránit a chránit vlastní rotní úkolové uskupení v čele s mobilním radiolokátorem ST-68U z 262. radiotechnického praporu 26. pluku velení, řízení a průzkumu.
„Manévr s radiolokační technikou je jedno z náročnějších zaměstnání 262. radiotechnického praporu, na které se připravujeme několik měsíců dopředu. Je zapotřebí nejen připravit scénář cvičení, bojový rozkaz pro přesun samotné techniky a další dokumenty, ale i vytvořit dané úkolové uskupení, jež je tvořeno z příslušníků radiotechnických rot našeho praporu a jež se musí ve velmi krátkém čase sjednotit, sžít a secvičit“, říká zástupce náčelníka štábu 262. radiotechnického praporu kapitánka Jiřina Polcrová.
Procvičení známých procedur
„Cílem tohoto manévru je ověřit schopnost vést bojovou činnost s radiolokační technikou mimo místo stálé dislokace a prověřit činnost příslušníků ve střežení nejen této techniky, ale i celého místa působení rotního úkolového uskupení. Tato nově vytvořená jednotka se tak během cvičení potýká s činností, kterou by běžně vedla v krizovém stavu nebo ve válce. Může se tak setkat s diverzní činností, leteckým nebo pozemním napadením, příslušníci si vyzkoušení činnost při zadržení osoby při neoprávněném vniknutí do objektu, či situace, které se mohou stát s radiolokační technickou. Zde se velmi prospěšně ukazuje zkušenost a připravenost specialistů radiotechnického vojka“, říká zástupce velitele 262. radiotechnického praporu major Václav Macháček.
Z Českých Budějovic do Nepolis
Pro toto cvičení byl využit radiolokátor ST-68U z Českých Budějovic a součástí úkolového uskupení byli příslušníci 262. radiotechnického praporu z Plané u Mariánských Lázní, z Poličky, Sokolnic a Staré Vsi, i z Hrušovan u Žatce a štábu 262. radiotechnického praporu ze Staré Boleslavi: „Manévru se naše radiolokační technika účastní pravidelně, takže jsme již na mnohé procedury zvyklí a bereme přípravu i samotný manévr jako rutinu. Naše jednotka je velmi dobře dislokována, a tak se můžeme účastnit těchto zaměstnání v rámci různých vojenských prostorů, jako jsou například Boletice, či cvičení na vybrané radiotechnické rotě“, říkají příslušníci 262. radiotechnického praporu z Českých Budějovic.
Spolupráce Taktických míst velení
Základem cvičení je i správná spolupráce vzniklých taktických míst velení, které mezi s sebou komunikují a navzájem si dodávají informace. V případě nadřízeného stupně jsou to úkoly a pokyny, v případě podřízeného místa jsou to různá hlášení a další potřebné zprávy: „Ačkoliv cvičení proběhlo s radiolokátorem ST-68U, veškeré úsilí a námět cvičení jsou směřovány k procvičení manévru, logistického zabezpečení, obrany a ochrany nově zaváděného radiolokátoru izraelské výroby EL/M 2084 MMR. Rovněž komunikace mezi taktickými prvky velení je vedena s cílem procvičit postupy, hodnocené systémem TACEVAL (alianční hodnocení jednotek VzS vyčleněných do pohotovostních sil nebo aliančních operací)“, dodává náčelník štábu radiotechnického praporu major Aleš Pavel.
Text: kpt. Jiřina Polcrová
Foto: prap. Tomáš Růžička