- 3.10.2014
Ve dnech 1. a 2. října 2014 se Stará Boleslav stala centrem cvičení Clear Sky 2014, které představuje vyvrcholení celoroční přípravy personálu 26. pluku velení, řízení a průzkumu a 261. Střediska řízení a uvědomování (CRC – Control and Reporting Centre).„Pro naše profesionály zodpovědné za kontrolu českého vzdušného prostoru je cvičení součástí dlouhodobé komplexní přípravy na přezkoušení v nejdůležitějším a nejpropracovanějším systému hodnocení v NATO – TACEVAL (Tactical Evaluation), který má už více než třicetiletou historii“, uvedl na adresu cvičení velitel pluku plukovník Štefan Vasily. „Předpokládáme, že náš útvar projde hodnocením podle uvedených aliančních standardů v roce 2016“.
Cvičení bylo koncipované pro operace v rámci integrovaného systému protivzdušné a
protiraketové obrany Severoatlantické aliance (NATINAMDS – NATO Integrated Air and Missile Defence System) a bylo zaměřené na prověření postupů pro vedení vzdušných operací ochrany a obrany vzdušného prostoru České republiky a členských států NATO. Vojáci řešili nestandardní situace ve vzdušném prostoru, mezi kterými nechyběly lety v rozporu s letovým plánem, ztráta spojení s pilotem letounu, civilní letoun v tísni, útok nepřátelské formace nebo možné použití letadla k teroristickému útoku. Celé cvičení bylo provedeno v přímé spolupráci s mezinárodním centrem vzdušných operací CAOC (Combined Air Operation Centre) v Uedemu, které je nadřízeným prvkem CRC v rámci NATINAMDS.
Další prověřovanou oblastí byla všestranná logistická podpora a cvičení se účastnila i rota bojového zabezpečení, jejíž stěžejní úkol je obrana a ochrana hlavního místa
velení. Cvičící si museli poradit například s výpadkem dodávky elektrické energie, znehodnoceným zdrojem pitné vody, únikem chloru z nedalekého vlakového nádraží, poruchou radiolokační techniky, zdravotními problémy příslušníka bojové směny, neoprávněným vstupem, požárem a následnou evakuací nebo minometným útokem.
„Pro hodnocení našeho cvičení jsme využili nabídku zahraniční účasti kvalifikovaných hodnotitelů z maďarských vzdušných sil, se kterými dlouhodobě spolupracujeme“, uvedl velitel CRC plukovník Milan Malík.
Dále byli do cvičení kromě příslušníků 26. pluku zapojeni nejen zástupci téměř všech jednotek Vzdušných sil AČR (21. základny taktického letectva, 22. základny vrtulníkového letectva a 25. protiletadlového raketového pluku), ale i Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad, Společné operační centrum MO a pozorovatelé z Velitelství vzdušných sil.
„Navzdory problémům prokázali naši vojáci schopnost zabezpečit a plnit náš hlavní úkol – nepřetržitou ostrahu a obranu vzdušného prostoru České republiky v rámci integrovaného systému NATINAMDS," zhodnotil na závěr zástupce velitele 26. pluku a zároveň řídící cvičení podplukovník Zdeněk Gabriel.