Čeští chemici absolvovali na Slovensku v rámci cvičení TOXIC LEAK výcvik v manipulaci s bojovými chemickými látkami

toxic_2018_mini_web.jpg
  • 26.5.2018
  • Lucie Machorková

Specialisté chemického vojska jednotek Vzdušných sil Armády České republiky již počtvrté využili možnost absolvovat výcvik manipulace s bojovými chemickými látkami na Slovensku.

Prostory Výcvikového a testovacího centra radiační, chemické a biologické ochrany v Zemianských Kostoľanech se tak pro ně ve dnech 21. až 25. května staly dějištěm cvičení s názvem Toxic Leak 2018/II. Absolvování výcviku manipulace s bojovými chemickými látkami by pro každého profesionálního chemika mělo být jednou do roka povinností. Výcvik na chemickém polygonu také přispívá k odbourání psychických zábran při práci s radioaktivními a toxickými látkami.

Vojáci si na na několika stanovištích vyzkoušeli odběr kapalných a pevných vzorků a jejich rozbor v chemické laboratoři, zjišťovali přítomnost různých chemických látek na površích ochranných prostředků, materiálu a techniky, nechyběla opatření spojená s dekontaminací během a po ukončení činnosti.

Mezi tématy Toxic Leaku byl nově zařazen chemický průzkum objektu po havárii. Při havárii s únikem toxických látek jsou největším nebezpečím látky plynné v podobě plynu a par. Jsou totiž člověkem nejen vdechovány, ale do těla se mohou dostat i pokožkou, zvukovody, očními spojivkami. K nejvýznamnějším jedovatým látkám, které se převážejí po území naší republiky ve stovkách tun, patří chlor a amoniak. Chlor se využívá nejen v chemickém průmyslu, ale i jako desinfekce ve vodárnách nebo bazénech, a amoniak najdeme v chladicích zařízeních, například na zimních stadionech. Obě látky jsou běžně dostupné, takže k haváriím různého typu s těmito látkami může dojít prakticky kdykoliv, když se s nimi „nezachází“ tak, jak má.

Důsledné dodržování přísných bezpečnostních opatření a pokynů instruktorů ze strany cvičících byly samozřejmostí. Cvičení řídil major Jiří Románek, náčelník oddělení přípravy vojsk štábu 26. pluku velení, řízení a průzkumu. Výcviku se celkem zúčastnilo 49 vojáků nejen z jednotek vzdušných sil (26. pluk velení, řízení a průzkumu, 21. základna taktického letectva, 22. základna vrtulníkového letectva, 25. protiletadlový raketový pluk), ale své zastoupení měly i pozemní síly (4. brigáda rychlého nasazení a 15. ženijní pluk).

Fotogalerie