Celkem 12 států cvičilo napadení členského státu NATO

img_0849.jpg
  • 4.10.2022
  • Anonym

Velká země vznesla územní požadavky na území členského státu NATO, přes veškerou snahu a vyjednávání se nedaří situaci vyřešit mírovou cestou. Dochází k teroristickým útokům a vedení hybridní války na „sporném“ území členského státu NATO. Zlom přichází s nástupem elektronického boje agresora a vypuknutím otevřeného konfliktu. Tak jde ve zkratce shrnout úvodní scénář mezinárodního cvičení Uedem Awakening 2022.

Příslušníci staroboleslavského 261. střediska řízení a uvědomování (CRC – Control and Reporting Center) se za podpory WOC (Wing Operational Center) 21. základny taktického letectva a strakonického SAMOC (Surface-to-Air Missile Operation Center) zúčastnili na konci září již nekolikátého ročníku velitelsko-štábního simulovaného cvičení řízeného z mnohonárodnostního Střediska pro řízení vzdušných operací CAOC v německém Uedemu.
V reakci na agresora se rozběhla velká obranná operace za podpory stíhacích letounů, letounů včasné výstrahy (AWACS), tankerů, bezpilotních prostředků a zapojení raketového protiletadlového vojska. To vše pouze simulovaně, rozhodující pro celé cvičení byla aplikace procesů velení a koordinace společné protivzdušné obrany států NATO. „I přes to, že veškeré síly a prostředky byly pouze simulované, bylo pro nás důležité si opět vyzkoušet systém velení integrované protivzdušné obrany NATO v rámci mezinárodního cvičení velkého rozsahu. Musíme si uvědomit, že objem sil a prostředků reagující na takovouto agresi by byl značný a celý systém integrované protivzdušné obrany NATO ho musí umět efektivně řídit. Jsem rád, že jsme se s celou situací, ač simulovaně, dokázali bez problémů vypořádat,“ říká zástupce velitele 26. pluku velení řízení a průzkumu plukovník Martin Novák. Spolu se staroboleslavským CRC, které je jedním z páteřních prvků protivzdušné obrany České republiky, se na cvičení podíleli obdobná stanoviště velení z Belgie, Dánska, Estonska, Německa, Velká Británie, Lotyšska, Litvy, Nizozemí, Norska, Polska a Slovenska. 
Vzhledem k velikosti však nebylo cvičení náročné jen pro samotné účastníky, ale i pro personál, který celé mezinárodní cvičení připravoval. „Toto mezinárodní cvičení je připravováno sekcemi výcviku jednotlivých zemí, které vytváří scénáře na základě výcvikových požadavků svých velitelů a společně vytváří časovou osu, která reflektuje požadavky Střediska pro řízení vzdušných operací CAOC v německém Uedemu.  Samotné incidenty se mezi zeměmi prolínají, což klade velké nároky na spolupráci výcvikových sekcí 12 států NATO, které se cvičení účastní“, říká kapitán Petr Kreidl, vedoucí starší důstojník úseku přípravy operačního personálu CRC. 
Cvičení bylo koncipováno jako dvoudenní, pro dvě různé směny protivzdušné obrany, tak aby se plně využil potenciál se zdokonalit v procedurách a postupech pro větší počet příslušníků podílejících se na protivzdušné obraně státu.
CRC patří do struktury 26. pluku velení, řízení a průzkumu, jehož hlavním úkolem je ostraha vzdušného prostoru. 24 hodin denně, 7 dní v týdnu monitoruje a vyhodnocuje informace z radarů rozmístěných po celém území České republiky a řídí nejenom lety hotovostních letounů, ale i výcvikových letů Armády ČR. Je také základním národním prvkem integrované protivzdušné obrany NATO (NATINAMDS) pod přímým velením mnohonárodnostního Střediska pro řízení vzdušných operací CAOC v německém Uedemu.


autor: npor. Jakub Jelínek 

Fotogalerie