- 12.6.2015
Ve dnech 9. až 11. června 2015 se v Boleticích uskutečnilo dvoustranné česko-německé cvičení Lion Vicinity. Zkušenosti si na něm vyměnili zástupci radiotechnického vojska - vojáci 26. pluku ze Staré Boleslavi a jejich kolegové z německého Regenu.„Myšlenka uspořádat společné cvičení navazovala na dlouholetou spolupráci našeho pluku s 358. Abgesetzter Technischer Zug z německého Regenu,“ řekl velitel 26. pluku velení, řízení a průzkumu plukovník Milan Malík. Cílem cvičení bylo podle něj prohloubení spolupráce a výměna zkušeností v oblasti ochrany sil (tzv. Force Protection) mezi příslušníky Vzdušných sil Armády České republiky a Bundeswehru.
Hlavním pojítkem jednotek je radiolokační technika, vztahy mezi českou a německou stranou se ale upevňují i na poli sportovním, kdy se příslušníci staroboleslavského pluku již tradičně každý rok účastní mezinárodního přeboru radiotechnických vojsk v biatlonu, který se koná právě v Regenu. Příhraniční spolupráce a možnost využití českého vojenského výcvikového prostoru byly dalšími předpoklady pro uspořádání kolektivního výcviku.
Cvičení bylo zaměřeno převážně na střeleckou přípravu - vojáci absolvovali denní i noční střelby, na výměnu zkušeností v otázkách ochrany proti zbraním hromadného ničení a použití prostředků výbavy jednotlivce. Specialitou pak byl výcvik v přesunech na vodě. Proběhla i prohlídka radiolokační výzbroje u 5. radiotechnické roty 262. radiotechnického praporu.
„Společný výcvik byl pro nás velkým přínosem. I přesto, že první den nám počasí nepřálo, foukal silný vítr a byly intenzivní srážky, střelby si naši vojáci doslova užili, protože pro některé z nich to bylo poprvé, co si vystřelili z kulometu. Jízda na raftech byla pro nás speciální. Naše jednotka se nachází v horské oblasti, a proto využíváme
sněžné skútry, rafty nemáme,“ komentoval průběh cvičení kapitán Dieter Mardust, velitel německého týmu a garant mezinárodních výcvikových aktivit.
Organizace výcviku se ujal tým vojáků pluku ze Staré Boleslavi. Dále se na cvičení podíleli příslušníci 24. základny dopravního letectva, kteří zabezpečovali rekognoskační lety před a transportní úkoly během cvičení, a odborní instruktoři z řad studentů Vojenského oboru při Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
„Cvičení ukázalo, že je to dobrá forma spolupráce nejen směrem k radiotechnickému vojsku. Byl zde velký prostor pro neformální výměnu zkušeností, i když nebylo leckdy jednoduché překonat jazykovou bariéru. Nezbytné překlady do němčiny prováděl příslušník naší provozní čety,“ zhodnotil na závěr kapitán Jan Farmačka, řídící cvičení a zároveň vedoucí starší důstojník oddělení přípravy vojsk 26. pluku velení, řízení a průzkumu.