- 22.11.2022
Česká republika se 12. března 1999 stala oficiálním členem Severoatlantické Aliance (NATO). Od tohoto data naší republice nejen plyne závazek podílet se na všech činnostech a misích alliance, ale také naše vlast získala bezpečnostní záruky.
„Dává nám naději, že naše země už nikdy nepodlehne ani nebude obětována jakémukoli agresorovi, a zároveň vyjadřuje jasné odhodlání spoluodpovídat za svobodu národů, lidská práva, demokratické hodnoty a mír na našem kontinentě.“, zhodnotil tehdy vstup do NATO bývalý prezident ČR Václav Havel. To jsme ještě netušili, jak bude jednou toto téma aktuální.
Summit NATO 2002
Tato vojensko – politická organizace uspořádala o tři roky později, v listopadu 2002 v Praze, setkání členských států. Hlavní představitelé 46 zemí světa hostovali tři dny v srdci Evropy. Všichni ještě měli v živé paměti události 11. září 2001, které podnítily členské státy k vytvoření plánu pro boj s terorismem a pro odstrašení útoku odkudkoliv a jakékoliv povahy. Účastníky Summitu byla schválena řada významných opatření.
Pro Českou republiku byl Summit NATO významnou událostí, se kterou se pojil nelehký úkol, a to zajištění hladkého průběhu všech jednání a bezpečnosti. Ozbrojené složky posílily bezpečnostní opatření na zemi i nebi. Tak vznikla operace „Renegade Vigil NATO Summit Prague“ pro střežení vzdušného prostoru republiky v době zasedání členských států.
Úkoly Vzdušných sil AČR
Nejen piloti, technický personál a celý systém velení a řízení, ale i ostatní příslušníci Vzdušných sil AČR se po dobu tří let, tedy od vstupu do NATO, do konání pražského summitu učili a přizpůsobovali aliančním standardům pro bezchybné zajištění bezpečného nebe.
„I když jsme od roku našeho vstupu do NATO pracovali dle standardů Aliance, Summit byl pro nás takovou „prověrkou“ schopností a úrovně práce splňující náročná kritéria ochrany vzdušného prostoru tak, jak je to zvykem ve všech zemích Aliance.“, uvedl plk. Miloslav Bauer, který tehdy působil jako náčelník Střediska navedení Národního střediska velení Vzdušných sil AČR (NStřV VzS AČR).
K posílení přehledu o vzdušné situaci v době Summitu NATO byly využívány alianční letouny včasné výstrahy AWACS (Airborne Warning and Control Systém), které nepřetržitě poskytovali informace o radiolokační situaci ve vzdušném prostoru. Tyto informace pak byly koordinovány s pracovištěm identifikace NStřV VzS AČR.
„Středisko navedení bylo prvkem zabezpečujícím taktické řízení přidělených letadel. To víceméně znamená navedení těchto letadel na vzdušné cíle a koordinaci s ostatními prvky řízení letového provozu a bojového velení. Našimi aliančními partnery měli být kolegové z USA a bylo potřeba vybrat pro koordinaci s nimi personál, který zaručoval odbornou i jazykovou způsobilost.“, řekl plukovník Zdeněk Gabriel, velitel 26. pluku velení, řízení a průzkumu, který v této nepřetržité operaci, probíhající za běžného vzdušného provozu, zastával funkci vedoucího směny NStřV VzS AČR.
Kniha jako důkaz
Koncem listopadu se u 26. pluku velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi konal křest knihy s titulem Mission „RENEGADE VIGIL“ Completed. Dílo autorů Miloslava Bauera a Radima Kosteleckého pojednává o ženách a mužích, kteří v době Summitu NATO 2002 nebyli vidět, ale důsledně střežili vzdušný prostor České republiky na svých pracovištích, ve struktuře Vzdušných sil AČR.
Úsilí za bezpečnost vzdušného prostoru v době Summitu NATO si po dvaceti letech přijeli připomenout významné osobnosti Armády České republiky, například bývalý náčelník generálního štábu generál Jiří Šedivý, velitel vzdušných sil generál Petr Čepelka, bývalí velitelé vzdušných sil generál Petr Mikulenka, generál Jiří Verner, generál František Padělek a mnoho dalších funkcionářů a kolegů, kteří se v době Summitu a nejen při něm zasadili o bezpečné nebe.