Specialisté „z podzemí“ se na podzim rozhodně nenudili

img_0886.jpg
  • 15.10.2022
  • Anonym

S letním nárůstem civilní letecké dopravy zaznamenali příslušníci 261. střediska řízení a uvědomování (CRC – Control and Reporting Centre) i zvýšený počet „ostrých“ vyhlášených vzletů dvojice hotovostních letounů JAS-39 Gripen označovaných též jako QRA (Quick Reaction Alert). Na podzim je čekala série cvičení, které měly příslušníky prověřit v celém spektru jejich schopností. 

 „Alpha Scramble“
Celkem čtyřikrát museli příslušníci CRC na příkaz mnohonárodnostního Střediska pro řízení vzdušných operací CAOC v německém Uedemu, který je jejich přímým velícím prvkem v rámci systému integrované protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS – NATO Integrated Air and Missile Defense System), vyhlásit pilotům v Čáslavi poplach. V kódovém označení NATO tzv. Alpha Scramble, kdy piloti musí být od tohoto vyhlášení během 15 minut ve vzduchu. Ve všech případech se jednalo o nekomunikující civilní letadla, v jednom případě staroboleslavští řídící letového provozu – radaroví řídící bojového použití dokonce vydali příkaz k letu nadzvukovou rychlostí, aby se co nejrychleji k takovému letadlu dostali a následně ho v rámci tzv. „Cross Border“ operace (vyžádané překročení hranice vzdušného území cizího státu) doprovázeli i nad územím Polska. Poslední takový poplach na českém nebi museli řešit i na začátku září, kdy pro změnu nekomunikující letadlo v rámci „Cross Broder“ operace doprovázeli až na přistání do německého Berlína. 

Ochrana vzdušného prostoru Slovenska
Od začátku září se Česká republika podílí na ochraně vzdušného prostoru Slovenska, které definitivně vyřadilo ze své výzbroje letouny MiG-29. Na tomto úkolu také spolupracují kolegové z Polska. „Pro nás se nejedná o zcela nový úkol, tzv. Cross Border operace nejsou v integrovaném systému protivzdušné obrany NATO ničím výjimečným, jak koneckonců ukázaly letní měsíce. Nicméně v následujícím roce můžeme očekávat větší množství těchto zásahů ve vzdušném prostoru Slovenska, my v tomto ohledu jsme hlavním koordinačním centrem celé „operace“, koordinujeme celý zásah s civilním řízením letového provozu, s našimi slovenskými kolegy, nadřízeným velitelstvím v německém Uedemu, ale i tzv. národní vládní autoritou, tedy nejvyššími představiteli Ministerstva obrany a ozbrojených sil,“ říká podplukovník Stanislav Hebr, náčelník centra řízení operací.  

Výcvik našich slovenských kolegů
V návaznosti na vyřazení slovenských MiG-29 klesá i celkový počet výcvikových vojenských letů ve vzdušném prostoru Slovenska. Slovenští řídící bojového použití, tak stáli před otázkou, jak nadále udržovat vycvičenost personálu, protože každý řídící letového provozu musí kromě pravidelného přezkušování „odřídit“ i určitý počet letů (misí), pokud se tak nestane, propadá mu licence. Proto jsme vyšli vstříc našim slovenským kolegům, kteří od listopadu budou procházet výcvikem u 261. střediska velení a řízení ve Staré Boleslavi a po patřičném „přechodovém“ výcviku (Transition Training) se budou i aktivně podílet na chodu pravidelné směny a výcvikových letech AČR, a to nejméně do konce roku 2023.  

Ample Strike 2022
Ač je mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike zaměřené zejména na výcvik předsunutých leteckých návodčích s posádkami letadel, nemalou měrou se na cvičení podíleli vojáci z 261. střediska řízení a uvědomování ze Staré Boleslavi. Kromě několika příslušníků vyčleněných přímo na cvičení v Náměšti nad Oslavou, kteří zajišťovali zejména tzv. info flow a airspace management, se na cvičení podílela i celá posílená směna vojenských řídících letového provozu ze Staré Boleslavi. Denně dohromady strávili staroboleslavští řídící letového provozu v průměru 16 hodin „na frekvenci“, podíleli se na téměř třiceti výcvikových misích a uskutečnili stovky koordinačních hovorů. Koordinovali přílety a odlety letadel z českých i zahraničních základen. Dohlíželi na bezpečnost všech cvičících na českém nebi, například na průlet letecké záchranné služby výcvikovými prostory. Vrcholem jejich činnosti pak bylo i tankování za letu z amerického tankeru či letecké opera typu COMAO (Composite Air Operations), kdy společně působí různé typy letounů a vrtulníků podporované pozemními silami. „Pro naše vojenské řídící letového provozu je to vždy velmi časově náročné cvičení, které jako vždy bez problémů zvládli na výbornou,“ říká major Roman Jandek, náčelník stanoviště letových provozních služeb.

Uedem Awakening, napadení státu NATO
Na konci září probíhalo mezinárodní velitelsko-štábní simulovaného cvičení, do kterého se zapojilo celkem 12 členských států NATO. Úvodní scénář byl jednoduchý: velký stát si nárokuje území členského státu NATO, dochází k teroristickým útokům a vedení hybridní války na „sporném“ území členského státu NATO. Zlom přichází s nástupem elektronického boje agresora a vypuknutím otevřeného konfliktu. Kromě příslušníků staroboleslavského CRC, které je páteřním prvkem protivzdušné obrany se do cvičení zapojil i čáslavský WOC (Wing Operational Center) 21. a strakonický SAMOC (Surface-to-Air Missile Operation Center). V reakci na agresora se rozběhla velká obranná operace za podpory stíhacích letounů, letounů včasné výstrahy (AWACS), tankerů, bezpilotních prostředků a zapojení raketového protiletadlového vojska, to vše pouze simulovaně. Rozhodující pro celé cvičení byla aplikace procesů velení a řízení a koordinace společné protivzdušné obrany států NATO. „I přes to, že veškeré síly a prostředky byly pouze simulované, bylo pro nás důležité si opět vyzkoušet systém velení integrované protivzdušné a protiraketové obrany NATO při velkém zatížení a umět přidělené síly a prostředky efektivně řídit,“ říká zástupce velitele 26. pluku velení, řízení a průzkumu plukovník Martin Novák.

Clear Sky 2022
Vrcholem podzimu se stalo cvičení Clear Sky 2022. „Pro nás se jedná o každoroční vyvrcholení přípravy operačního personálu s cílem zabezpečit hlavní úkol našeho pluku – tedy nedotknutelnost vzdušného prostoru České republiky při celé škále možných scénářů. V letošním roce jsme plně zapojili i příslušníky aktivní zálohy a poprvé hodnotili dle nových standardů NATO,“ vysvětlil velitel 26. pluku velení, řízení a průzkumu plukovník Zdeněk Gabriel. Jednalo se o simulované cvičení obsahující různé scénáře ochrany vzdušného prostoru České republiky v podmínkách míru, krize a následně otevřeného konfliktu. Cílem bylo především zvládnutí operačních postupů pro vedení vzdušných operací společně s obranou míst velení. Dvoudenní cvičení tak prověřilo nejen operační personál protivzdušné obrany, ochranu hlavního místa velení, radarové jednotky, ale i například vojenskou hasičkou jednotku. Kromě samotného konfliktu a vedení obranné operace se museli všichni cvičící vypořádat i s technickými závadami, zraněními, rušením radarů, kontaminací objektu neznámou látkou, osobami, které pronikli do zabezpečeného perimetru hlavního místa velení či evakuací celého podzemního zodolněného objektu. 

Stará Boleslav střeží vzdušný prostor 24/7 pro klidný spánek občanů České republiky.

autor: npor. Jakub Jelínek

Fotogalerie