Specialisté protivzdušné obrany slaďovali postupy v případě narušení vzdušného bezletového prostoru jaderné elektrárny

JE
  • 23.10.2023
  • Anonym

Na konci října navštívili specialisté protivzdušné obrany z 261. střediska řízení a uvědomování ze Staré Boleslavi (CRC – Control and Reporting Centre) obě naše jaderné elektrárny – Temelín a Dukovany.

Cílem této návštěvy bylo sledovat činnost v jaderných elektrárnách při nácviku vzdušné hrozby a v rámci probíhající spolupráce slaďovat postupy ke zvýšení bezpečnosti obou jaderných elektráren.

Jaderné elektrárny patří mezi objekty strategického významu a tomu odpovídá i jejich nejvyšší bezpečnostní priorita. „V případě vzdušné hrozby pro jadernou elektrárnu musí naše hotovostní směna protivzdušné obrany okamžitě reagovat. Pokud tedy například nekomunikující letoun míří na elektrárnu, vyhodnocuje hotovostní směna bezpečnostní riziko v reálném čase a podniká opatření vedoucí k minimalizaci možného rizika. Následně personál jaderné elektrárny podniká vlastní opatření k ochraně elektrárny,“ říká major Pavel John, náčelník Úseku operací Vzdušných sil CRC. „A právě porozumět tomu, jak personál jaderné elektrárny zpracovává námi poskytované informace, je důležitým faktorem pro úspěšné nastavení vzájemných postupů,“ dodává.

 Hlavním informačním uzlem armády s oběma jadernými elektrárnami, jakožto strategickými objekty České republiky, je právě CRC, které je součástí systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS) a má vždy dokonalý přehled o vzdušné situaci nejen ve vzdušném prostoru České republiky, ale díky aliančním partnerům i ve vzdušných prostorech aliančních kolegů a sousedních států.

Specialisté řízení informačního toku ze staroboleslavského CRC, kteří takový informační uzel zajišťují, jsou však zodpovědní za celé spektrum komplexního informačního toku armády, ať už jde třeba o aktivaci prostředků pro potřeby protivzdušné obrany, tak i například ve prospěch Národního operačního a informačního střediska integrovaného záchranného systému (NOPIS).

„Naši specialisté se mohli názorně přesvědčit, jaká opatření probíhají v jaderné elektrárně během nahlášené hrozby, díky čemuž si mohli spolu s představiteli jaderných elektráren ověřit, že nastavené procesy umožnují efektivně plnit náš hlavní úkol – ochranu a obranu vzdušného prostoru, strategických objektů, a tedy i našich občanů,“ říká plukovník Martin Novák, zástupce velitele 26. pluku velení, řízení a průzkumu, pod který 261. středisko řízení a uvědomování spadá.

Autor: nadporučík Jakub Jelínek, foto: autor, nadrotmistr Pavel Pasternák, Jakub Plíhal, Petr Šmolík

Fotogalerie