- 30.7.2021
Letní měsíce jsou u 26. pluku tradičně věnovány výcviku ve speciální tělesné přípravě, letos tomu nebylo jinak.Základy přežití, vojenské plavání a vojenské lezení. To byla témata, která během šesti červencových dnů zaměstnávala především instruktory oddělení přípravy a výcviku, kteří se snažili předat své odborné znalosti a praktické dovednosti příslušníkům štábu pluku.
V praktické části základů přežití se kladl největší důraz na zvládnutí rozdělání ohně pomocí různých technik a materiálů a budování přístřešků. V teoretické části se instruktor zabýval dalšími tématy, jako například zásady dodržování pitného režimu, důsledky dehydratace, způsoby získávání vody a stravy z přírodních zdrojů a jejich úprava, základní hygienická opatření při dlouhodobém pobytu v terénu, standardní a improvizované způsoby první pomoci u nejčastějších zdravotních komplikací při pobytu v terénu (krvácení, šok, přehřátí, podchlazení, ošetřování zlomenin, omrzlin a popálenin) včetně využití dostupných zdrojů k léčbě nemocí a ošetřování ran nebo výroba improvizovaných zbraní a jejich použití.
Vojenské plavání proběhlo na dvou místech – „divoký“ kanál pro vodní slalom v Brandýse nad Labem a klidné vody staroboleslavských Proboštských jezer. Tématika výcviku zahrnovala kromě plavání v maskáčích s následným vysvlečením oděvu ve vodě, plavání ve skupině a dopomoci indisponovanému nebo způsobu tažení a vynášení tonoucího také přesuny na plavidlech (lodě a rafty).
Dislokace vojenského lezení byly opět dvě, a to lezecký trenažér Jakub v Liberci a posádka Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, na konci srpna čeká vojáky ještě via ferrata v Děčíně. Navazování, uzlová technika, techniky lezení, jištění a slaňování, zásady překonávání umělých a přírodních vysokých kolmých překážek byla témata teoretické části. V praxi se nacvičovalo vázání uzlů a použití sedacího úvazku, překonávání překážek vytvořených z vodorovných a šikmých napnutých lan, výstup po laně, jištění a slaňování.
Foto: autor, oddělení přípravy vojsk 26. pluku