Ostraha vzdušného prostoru nad ČR: Od míru po otevřený konflikt

zu
  • 12.4.2024
  • Lucie Machorková

Ve dnech 9. až 10. dubna 2024 se u 26. pluku velení, řízení a průzkumu uskutečnilo cvičení s názvem Clear Sky. Jeho hlavním cílem byla ostraha vzdušného prostoru nad naší zemí společně s obranou a ochranou hlavního místa velení jak v době míru, tak i v případě krize či válečného stavu.

V minulých letech se „Čisté nebe“ pravidelně konalo na podzim. „Letos je cvičení koncipováno jako příprava na národní hodnocení dle alianční metodiky TACEVAL (Tactical Evaluation), které náš útvar čeká v roce 2025, proto bylo rozděleno do dvou fází. V této první etapě byl kladen důraz na dosažení schopností, v říjnu pak bude hodnocen rozsah schopností,“ vysvětluje major Milan Chocholouš, který se podílí na přípravě a hodnocení celého cvičení

Aktivní záloha v akci

Jedním z nejdůležitějších aspektů výcviku bylo také zdokonalení spolupráce mezi jednotlivými složkami, zvláště sladění vojáků s příslušníky jednotky aktivní zálohy. „Vojáci aktivní zálohy byli rovnoměrně rozloženi do celé sestavy jednotky, aby lépe pochopili celou strukturu a princip ochrany a obrany hlavního místa velení,“ upřesňuje kapitán Martin Kaplan, velitel roty ochrany 263. praporu podpory. Dodal, že nešlo o první společný výcvik se záložáky. Podle možností vyčleňuje během roku rota ochrany instruktory pro výcvik jednotky aktivní zálohy, naposledy to byli zdravotníci během únorového výcviku na Doupově.

Postupné začleňování k profesionálům si pochvalují i sami záložáci. „Je super, že cvičíme s profesionály. Vidíme, jak reálně postupují při řešení situací, učíme se od nich, což znamená i snazší kooperaci do budoucna, kdy je budeme moci plnohodnotně zastoupit a oni se budou moci na nás spolehnout,“ říká desátnice Lucie Bártová, která během cvičení působila v ochranné hlídce s psovody. Svobodník Vašina, v civilu zdravotnický záchranář, v rámci cvičení na funkci logisty doplnil: „Na velitelském stanovišti jsem měl přehled o velení a celkové bojové situaci, což mi přišlo velice zajímavé. Cvičili jsme všichni společně, cítil jsem se součástí jednotky.“

Připravenost na současné výzvy

Během Clear Sky se vojáci setkali nejen s různými scénáři, které by mohly nastat v případě ohrožení našeho vzdušného prostoru, ale řešili situace i z oblasti ochrany a obrany hlavního místa velení a logistického zabezpečení. Specialisté pluku tak museli reagovat například na lety v rozporu s letovým plánem, ztrátu spojení s pilotem letounu, možné použití letadla k teroristickému útoku, různé druhy zranění, požár objektu, únik chlóru z nedalekého vlakového nádraží, výpadek dodávky elektrické energie, znečištěný zdroj pitné vody nebo poruchu hlavního serveru. Do výcviku byla zapojena i radiotechnická rota, kde se prověřovala činnost bojové směny při rušení nebo nefunkčnosti radiolokační techniky.

Cvičení na závěr zhodnotil velitel pluku, plukovník Zdeněk Gabriel: „My v tomto rozšířeném formátu, kdy je do cvičení zapojeno kromě jednotky, která bude předmětem evaluace, také hlavní místo velení pluku a výběrově jedna z našich odloučených radiotechnických rot, cvičíme podruhé. Letos je to ale ještě doplněno zapojením aktivní zálohy. Osobně vnímám, že se stává plnohodnotnou součástí útvaru a je to jedna z věcí, kterou bych chtěl vyzdvihnout. Tou další, a ještě pozitivnější, je přístup lidí. Musím pochválit tým, který celé cvičení připravoval, protože odvedl velmi kvalitní práci."

Velitel pluku současně poděkoval hodnotitelům z různých útvarů armády a vyzdvihl silnou motivaci cvičících: „26. pluk velení, řízení a průzkumu plní nepřetržitě úkoly spojené s ostrahou vzdušného prostoru České republiky a členských států NATO. Je to úkol, který nemá fázi přípravy a regenerace, pouze fázi nasazení. Člověk by očekával, že se objeví určitá únava a rutina, ale opak je pravdou. A to je opravdu pozitivní signál.“