- 9.10.2022
V říjnu proběhlo pravidelné, kombinované velitelsko-štábní cvičení „Clear Sky 2022“ (Čisté nebe). Vojáci 26. pluku velení, řízení a průzkumu ze Staré Boleslavi procvičovali operaci na ochranu územní celistvosti a suverenity státu a integrity vzdušného prostoru ČR v době míru, s přechodem do krize a konfliktu, za použití vlastních sil a prostředků Armády ČR a vyčleněných spojeneckých sil.
Námětem cvičení byl lokalizovaný konflikt v blízkosti hranic, kdy nepřítel uplatňoval hybridní způsob boje včetně kybernetických a informačních prostředků.
Operační personál 261. střediska řízení a uvědomování řešil například incidenty ve vzdušném prostoru, řízení leteckých operací, či řízení palby protiletadlové raketové obrany. Museli se vypořádat i s technickými závadami, rušením pozemních radarů, nouzovými situacemi, či výpadky spojení.
Poruchy radiolokátorů i vyvedení mobilního radiolokátoru ST-68U řešil 262. radiotechnický prapor. „Jako cvičící jsem Clear Sky absolvovala v loňském roce, kdy bylo spojeno s manévrem mobilního radiolokátoru na mé jednotce. Letos jsem součástí týmu „podehry“ v Čeradicích, kde společně s několika příslušníky praporu vytváříme simulovaná taktická místa velení podřízených jednotek a úkolových uskupení a podle scénáře rozehráváme určité situace, které se běžně mohou stát na radarech a v rámci střežení jednotky. Sama mám na starosti určitou část republiky a procvičuji vzájemnou reakci s nadřízeným stupněm“, uvedla kapitánka Lada Bláhová, velitelka 7. radiotechnické roty.
Do cvičení byla zapojena i aktivní záloha, a to v oblasti ochrany a obrany vojsk (Force Protection), kterou zajišťoval 263. prapor podpory, stejně jako ochranu vojsk před zbraněmi hromadného ničení (CBRN). Pod taktovkou zkušených profesionálů si „záložáci“ prakticky vyzkoušeli reakci na minometný přepad, nalezení nevybuchlé munice, narušitele objektu i reakce na různé typy zranění v boji, za dozoru plukovních mediků.
Clear Sky je pro pluk významnou částí komplexní přípravy. „Cílem cvičení bylo sladit činnost 26. pluku se součinnostními jednotkami v rámci Vzdušných sil a NATO, při plnění úkolů NATINAMDS v období míru, krize a konfliktu a připravit příslušníky 26. pluku velení, řízení a průzkumu na hodnocení mezinárodních hodnotitelů ze stupně HQ AIRCOM Ramstein (velitelství vzdušných sil Ramstein), dle metodiky TACEVAL (hodnocení schopností jednotky podle standardů NATO)“, uvedl velitel pluku, plukovník Zdeněk Gabriel.