Vzdušné síly cvičily pod taktovkou elektronického boje

rg04_intra_mini.jpg
  • 2.5.2017
  • Lucie Machorková

V rámci programu NATO Electronic Warfare Force Integration Programme (NEWFIP) se ve dnech 24. až 28. dubna 2017 konalo ve vzdušném prostoru České republiky mezinárodní cvičení Ramstein Guard 04. Cvičení bylo zaměřeno na výcvik prostředků vzdušných sil ve vedení bojové činnosti při rušení radiolokačních i rádiových prostředků.

Elektronický boj je zaměřen na všechna zařízení přijímající nebo vysílající signál. Jednou z disciplín elektronického boje je omezení nebo úplné potlačení schopnosti protivníka využívat vlastní technická zařízení. Toho je docíleno sofistikovanými metodami umožňujícími například zabránit protivníkovi přijímat užitečný signál odražený od vzdušných objektů. Příslušníci jednotek vzdušných sil tak museli včas rozpoznat jednotlivé typy rušení a efektivně na ně reagovat. 

Celé cvičení řídilo z německého Uedemu Centrum kombinovaných vzdušných operací CAOC prostřednictvím řídícího a koordinačního centra, které se nacházelo v prostorách 261. Střediska řízení a uvědomování (dále jen CRC=Control and Reporting Centre). Tam kromě koordinátorů z CAOC Uedem působili zástupci dalších podílejících se zahraničních součástí – AIRCOM Ramstein (velení vzdušných sil v rámci Severoatlantické aliance), Cobham Aviation (soukromá společnost vlastnící rušící letoun) a JEWCS (koordinátor pozemního rušiče a poskytovatel podvěsných rušičů pro rušící letoun).

rg04_intra_1.jpg

Největší zastoupení z jednotek vzdušných sil měl během cvičení 26. pluk velení, řízení a průzkumu. Vojenští profesionálové ze štábu pluku operovali v řídícím centru, jednotlivé směny CRC pak vedly bojovou činnost v podmínkách rušení a předávaly hlášení o rušení od podřízených útvarů nadřízenému stupni, kterým je pro CRC už zmíněný CAOC Uedem. Operátoři jednotlivých radarů na rotách 262. radiotechnického praporu zase měli možnost si vyzkoušet použití možných ochran při rušení a operativní reakci na změnu situace. Nedaleko objektu jedné z radiotechnických rot byl také dislokován pozemní rušič Mini-Radar Van.

Do cvičení se dále zapojili také příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku se svou technikou – řídícími a naváděcími radiolokátory SURN CZ, průzkumným čidlem ReVISOR a systémy velení a řízení palby PU PoSy a RACCOS. Část prostředků byla rozmístěna v prostorech čáslavské letecké základny, zbytek se pak nacházel na letišti v Chrudimi. Strakoničtí vojáci, jejichž hlavním úkolem je zabezpečení pozemní protivzdušné obrany, se během cvičení zdokonalovali v zachytávání vzdušných cílů v podmínkách radioelektronického rušení.

rg04_intra_2.jpg

21. základna taktického letectva se zúčastnila s letouny JAS 39 Gripen a L-159 ALCA. Piloti si vyzkoušeli vedení bojové činnosti za podmínek rušení palubního radiolokátoru a při rušení rádiové komunikace. Čáslav byla během Ramstein Guardu dočasným působištěm rušícího letounu DA-20.

I když bylo cvičení koncipováno převážně pro vzdušné síly, své zastoupení tu měla i jednotka pozemních sil, konkrétně 53. pluk průzkumu a elektronického boje. Ten se svou technikou MUKVR a Věra S/M zajišťoval přehled o vzdušné situaci v prostoru cvičení a vedl elektronická protiopatření ve prospěch cvičících jednotek.

„Cvičení typu NEWFIP je v rámci Armády České republiky jediné, pro které jednou ročně využíváme prostředky NATO pro rušení našich rádiových sítí a radarů. Možnost procvičení součinnosti všech jednotek a koordinace jejich činnosti v podmínkách rušení totiž nelze v běžné mírové situaci reálně vyzkoušet, proto je Ramstein Guard pro naše vzdušné síly tak přínosný,“ zhodnotil význam řídící cvičení z Velitelství vzdušných sil AČR.