Posádka si slavnostním nástupem připomněla 99. výročí vzniku samostatného československého státu

99vyroci_mini_intra.jpg
  • 30.10.2017
  • Lucie Machorková

U příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu se dne 27. října 2017 v posádce Brandýs nad Labem - Stará Boleslav uskutečnil slavnostní nástup.

Příslušníci posádkových útvarů a zařízení si tak za účasti významných hostů místní samosprávy připomněli nadcházející 99. výročí vzniku Československa. K tradičním projevům oslav státního svátku patří udílení medailí Za službu v ozbrojených silách České republiky a pietní akty spojené s pokládáním věnců u pomníků v posádkovém městě, a ne jinak tomu bylo dnešní den.

Rozkaz ministra obrany ke Dni vzniku samostatného československého státu přečetl ředitel Agentury logistiky brigádní generál Jaroslav Trakal:

Vojáci a vojákyně, zaměstnanci a zaměstnankyně!

28. října 1918 došlo k naplnění myšlenky obnovení české státnosti v podobě proklamace samostatného československého státu. Měla to být – a také byla – demokracie silná, slibná a sebevědomá.

Nejprve však museli v letech první světové války vedoucí představitelé našeho zahraničního odboje přesvědčit vlády spojeneckých zemí o smysluplnosti svého zápasu o budoucí republiku. Jedním z nejdůležitějších úkolů se přitom stalo vybudování autonomní národní armády. Tím měly být vytvořeny předpoklady pro situaci, která při mírových jednáních otevře cestu československým požadavkům. Úspěchy československých legií byly v tomto úsilí významným politickým i vojenským argumentem.

Legie vznikly jako armáda státu, který na tehdejší mapě Evropy ještě neexistoval. Jestliže však v létě roku 1914 se za českou věc v zahraničí zasazovalo sotva několik desítek lidí, o necelé tři roky později bojovaly za sebeurčení svého národa již desetitisíce legionářů.

Po vzniku republiky se legionářská myšlenka stala jedním z pilířů jejího moderního demokratického systému a branné moci. Nový stát rozvíjel své spojenecké svazky v rámci tzv. Malé dohody, prováděl ofenzivní zahraniční politiku a patřil k nejaktivnějším členům ženevské Společnosti národů.

V letech 1939-1945 potom zněla ozvěna legionářské přísahy všude tam, kde naši vojáci bojovali proti nacismu. Motivovala a posilovala ty, kteří po únoru 1948 jako příslušníci třetího odboje vstoupili do odhodlaného zápasu s komunistickou totalitou.

Vojáci a vojákyně, zaměstnanci a zaměstnankyně!

Současná Armáda České republiky vědomě navazuje na dílo zakladatelů naší státnosti. České ozbrojené síly své kvality prokazují doma při výcviku, řešení mimořádných a kritických situací i na svých zahraničních misích.

Vážíme si přátelství a pomoci našich spojenců v Alianci. Otázka vlastní obranyschopnosti však nesmí být podceněna. Přítomnost a rychlá proměna současných bezpečnostních rizik nedovoluje, abychom mohli zapomenout na skutečný význam slov odpovědnost, dokonalá profesionalita, vlastenectví, armáda a obrana.

Příslušnost k resortu obrany zavazuje. Na každém z vás záleží. Armáda České republiky musí umět v každém okamžiku a na každém místě obhájit svůj kredit důvěryhodného a spolehlivého partnera.

Od 28. října roku 1918 uplynulo devětadevadesát let. Tento významný historický mezník je dnes pro armádu symbolem, který v sobě spojuje étos tradicí naplněného výročí s vizemi a úkoly, které jsou jádrem branné politiky České republiky pro následující léta a desetiletí.

Stále platí Masarykovo, že státy se udržují těmi idejemi, na kterých vznikly. Naše armáda proto bude vždy s úctou a porozuměním respektovat vše, co bylo kdysi vloženo do základů československého státu.

                                                                                                                                                                                                                                           Foto: čet. Jan Hlaváč

Fotogalerie