Cvičení Ramstein Guard 12: Jak se bránit, když nepřítel ruší signál?

zobrazeni_ruseni.jpg
  • 30.11.2015
  • Lucie Machorková

Zasvěcení vědí, že pod názvem programu NATO Electronic Warfare Force Integration Programme (NEWFIP) se skrývá výcvik prostředků vzdušných sil ve vedení elektronického boje. V jeho rámci se příslušníci 26. pluku velení, řízení a průzkumu v týdnu od 23. do 27. listopadu 2015 podíleli na cvičení Ramstein Guard 12. Během tohoto týdne si jednotlivé směny 261. Střediska řízení a uvědomování (dále jen CRC = Control and Reporting Centre) v součinnosti s operátory jednotlivých radiotechnických rot 262. radiotechnického praporu, řídícími bojového navedení a piloty měly možnost vyzkoušet vedení bojové činnosti v prostředí rušení radiolokačních i rádiových prostředků.


„V rámci cvičení vede CRC bojovou činnost v podmínkách rušení a předává hlášení od podřízených útvarů

4_sekce_gci_261._strediska_rizeni_a_uvedomovani_-_navedeni_stihacu.jpg

nadřízenému stupni, Centru společných vzdušných operací (CAOC) se sídlem v německém Uedemu. Operátoři jednotlivých radarů zase mají možnost vyzkoušet si použití možných ochran při rušení a operativní reakci na změnu situace,“ uvedla majorka Dagmar Bláhová, hlavní koordinátorka cvičení za 26. pluk.

Elektronický boj je zaměřen na všechna zařízení přijímající nebo vysílající signál. Jednou z disciplín elektronického boje je omezení nebo úplné potlačení schopnosti protivníka využívat vlastní technická zařízení. Toho je docíleno sofistikovanými metodami umožňujícími například zabránit protivníkovi přijímat užitečný signál odražený od vzdušných objektů. Protože bylo použito několik způsobů rušení, pro obsluhu radiolokační techniky bylo důležité včasné rozpoznání jeho projevů. Schopnost aktivního využití ochran proti radioelektronickému rušení, a tím i možnost efektivní a okamžité obrany, byla jedním ze stěžejních úkolů cvičení. Pro všechny ostatní cvičící bylo neméně důležitým úkolem získávání, předávání a analýza údajů a informací o rušení.

5_mini-radar_van_v_prostoru_7._radiotechnicke_roty_v_pozadi_radiolokator_p-37.jpg

V prostorách CRC během Ramstein Guardu působili ze zahraničních součástí kromě řídícího cvičení a jeho zástupce z Centra společných vzdušných operací i zástupce JEWCS (Joint Electronic Warfare Core Staff) – koordinátora pozemního rušiče Mini-Radar Van dislokovaného u 7. radiotechnické roty 262. radiotechnického praporu, a zástupce Cobham Aviation – soukromé společnosti vlastnící rušící letoun Dassault Falcon 20 (DA-20).

Do cvičení byly vedle 26. pluku velení, řízení a průzkumu zapojeny téměř všechny útvary vzdušných sil (21. základna taktického letectva Čáslav, 24. základna dopravního letectva Praha – Kbely, 25. protiletadlový raketový pluk Strakonice) a 53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava. 

1_prislusnici_53._ppzeb_nastavuji_smerovou_antenu_pro_ruseni.jpg

Cvičení Ramstein Guard, které se na našem území konalo naposledy v roce 2013, je pro jednotky vzdušných sil velkým přínosem, neboť mohou cvičit v reálném prostředí za použití rušení. Velmi důležité je především procvičení součinnosti všech jednotek a koordinace jejich činnosti, kterou v běžné mírové situaci nelze reálně vyzkoušet. „Bylo to vynikající cvičení. Podpora všech zúčastněných předčila naše očekávání. Ramstein Guard staví na vztazích, vzdělávání a bezpečnosti Severoatlantické aliance, a proto se bude cvičení příští rok opakovat,“ zaznělo v pátek po skončení cvičení z úst řídícího cvičení Centra společných vzdušných operací majora Briana Trainora.