Chemický polygon na Slovensku ovládli specialisté ze Vzdušných sil AČR

5_detekcni-zona-prouzku-zustala-po-provedeni-testu-bila-nervove-paralyticka-latka-je-pritomna.jpg
  • 17.10.2016
  • Lucie Machorková

Prohloubit znalost a praktickou dovednost chemických jednotek v plnění úkolů v prostorech kontaminovaných otravnými a radioaktivními látkami. Tak zněl úkol pro české chemické specialisty během cvičení TOXIC LEAK, které se konalo ve dnech 9. až 15. října 2016 na slovenském chemickém polygonu v Zemianských Kostoľanech.

Prostory Výcvikového a testovacího centra radiační, chemické a biologické ochrany využili vojáci z jednotek Vzdušných sil Armády České republiky pro svůj výcvik manipulace s bojovými chemickými látkami v loňském roce poprvé, a není divu, že se sem letos opět vrátili. Zařízení v Zemianských Kostoľanech totiž poskytuje cvičícím kromě vhodných cvičných prostor a prostor pro ubytování také stravování a zdravotnické zabezpečení v průběhu výcviku.

Reálné otravné látky, riziko poškození zdraví, ochranné masky a obleky, žlutočerný obrázek s lebkou, výstražné červené nápisy – to vše mělo u vojenských profesionálů upevnit návyky při zdolávání psychické a fyzické zátěže během činnosti v kontaminovaném území. Respekt z kontaktu s otravnými látkami je na místě, stačí jedna chyba a může nastat problém. Důsledné dodržování přísných bezpečnostních opatření a pokynů instruktorů ze strany cvičících tak byly samozřejmostí.

„Vojáci měli jedinečnou možnost vyzkoušet si na jednotlivých pracovištích různé úkoly. Jednalo se například o odběr kapalných a pevných vzorků a jejich rozbor v chemické laboratoři, v tomto ročním období si také specialisté procvičili rozdíly v detekci neznámých chemických látek při nižších teplotách vzduchu, cvičilo se i s radioaktivními látkami,“ zhodnotil přínos výcviku řídící cvičení major Jiří Románek z 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

Zbraně hromadného ničení jsou stále součástí výzbroje armád několika států, a proto nelze v současném boji vyloučit jejich použití. Možné je i použití těchto zbraní formou teroristických útoků. „Každý útvar musí být proto schopen eliminovat možný důsledek použití zbraní hromadného ničení a splnit úkol i za předpokladu jejich použití. A proto jsou jednotky chemického vojska organickou součástí všech druhů sil Armády ČR, včetně útvarů a základen vzdušných sil," vysvětlil vedoucí starší důstojník specializace chemických jednotek 26. pluku kapitán Martin Zelenka.

Cvičení se zúčastnili chemičtí specialisté z jednotek českých vzdušných sil v celkovém počtu 29 vojáků, a dále 5 vojáků pozemních sil. Největší zastoupení cvičících měl staroboleslavský 26. pluk, konkrétně 19 příslušníků čety chemické ochrany roty bojového zabezpečení 263. praporu podpory. 

Fotogalerie